پرویز افشار گفت: شیوع مواد مخدر در مدارس بسیار پایین است و آمار اعتبار در مدارس مد نظر ما نیست و وقتی اعلام می شود یک تا دو درصد دانش آموزان متوسطه تجربه مصرف مواد مخدر دارند به معنی اعتیاد نیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، پرویز افشار با بیان اینکه در طول یک سال گذشته جمهوری اسلامی برنامه های مفصلی برای مبارزه با مواد مخدر داشته است، افزود: عزم همه قوا و مطالبه گری مقام معظم رهبری به یاری این مبارزه آمد و شاه بیت اقدامات توسعه برنامه های پیشگیرانه بوده است.

وی به حوزه پیشگیری در مدارس نیز پرداخت و گفت: در مقطع دوم متوسطه طرح توانمندسازی در همه مدارس کشور اجرا کردیم و با توزیع بروشور و کتاب برای همه دانش آموزان و مربیان و معلمان دسترسی به درس نامه های آموزشی را فراهم کردیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین طرح غربالگری در دانش آموزان را اجرا کردیم که عده معدودی از افراد آسیب پذیر شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

افشار افزود: شیوع مواد مخدر در مدارس بسیار پایین است و آمار اعتبار در مدارس مد نظر ما نیست و وقتی اعلام می شود یک تا دو درصد دانش آموزان متوسطه تجربه مصرف مواد مخدر دارند به معنی اعتیاد نیست.

وی در مورد کاهش سن تجربه مصرف مواد مخدر نیز توضیح داد و افزود: در مورد کاهش سن تجربه مواد مخدر که حساسیت بالایی دارد به نحوی است تجربه استفاده از مواد مخدر نظیر گل در مواردی به سنین پایین تر رسیده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه ۲۴۱۰ سمت فعال در کشور فعالیت مرتبط با پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر دارند‌، گفت: ۱۱۰ سمن برتر اخیرا با وزیر کشور نشست داشتند و آموزش های پیشگیری از اعتیاد را ترویج می کنند و ۳۰۰ کارگاه توانمند سازی سمن ها در سال گذشته برگزار شد.

افشار از آموزش ۴۰ هزار معتاد بهبود یافته توسط سازمان فنی و حرفه ای خبر داد و گفت: آموزش های این گروه تا سمت حوزه دانش بنیان هم پیش رفته و در حوزه اجتماعی شدن بهبود یافتگان نیز تفاهم نامه با سایر دستگاه ها منعقد کردیم.

وی در مورد مناطق روستایی و کمتر برخوردار کشور نیز پرداخت و بیان کرد: با مشارکت وزارت ورزش ۲۵۰۰ خانه ورزش روستایی در تمام کشور را ایجاد و با تجهیز فعال کردیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: با دولت چین همکاری در حوزه مبارزه با مواد مخدر و کنترل پیش سازها را محور قرار دادیم و و واقعیات موجود را برای اقدامان مشترک و توسعه ظرفیت ها بررسی کردیم.

افشار خاطر نشان کرد: یکی از علمی ترین کنگره های حوزه مواد مخدر را هر سال در شهریورماه برگزار می کنیم و گروه های قابل توجهی مباحث علمی حوزه مواد مخدر و اعتیاد را تبادل کرده و پیشرفت های نوین را اعلام می کنند.

وی در مورد فعالیت های مداخله درمانی در مراکز TC گفت: در حال حاضر ۲ هزار نفر در ۳۰ مرکز TC  برای بهبودی کامل و تا مداخله درمانی و پیشگیری تحت نظر هستند و این مراکز مداخله برای بهبودی یکساله است و امسال سازمان بهزیستی نیز در این مراکز ورود کرد و مراکز خصوصی نیز به ما پیوستند.

 سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: سال گذشته حدود ۲۶ هزار نفر تحت درمان قرار گرفتند و بیش از ۵۷ هزار نفر درمان سرپایی داشتند.

افشار از رشد ۴ درصدی کشفیات در چهار ماهه نخست سال در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: سیستان و بلوچستان بیشترین مقدار کشفیات را داشته و مجموع آنها ۲۸۷ تن مواد مخدر کشفیات مواد مخدر است و سه استان مرزی ۴۹.۶ درصد کشفیات را به خود اختصاص دادند.

وی خاطر نشان کرد: در زمینه کشف هروئین، مورفین و تریاک افزایش ۱۷، ۵۸ و ۳ درصدی داشتیم و کشف حشیش ۴ درصد رشد منفی داشته است.

 سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شهدای مواد مخدر افزایش یافتند در مورد جرائم مواد مخدری گفت: این جرائم رشد یک درصدی داشتند در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ و ۴۱ درصد زندانیان مربوط به جرائم مواد مخدر بوده است.

افشار در بخشی از این نشست در مورد فرصت های شغلی برای بهبود یافتگان گفت: کمیته اشتغال بهبود یافتگان در حال تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی است و چندین سازمان در این زمینه فعالیت می کنند و سال گذشته ۷ هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم و امسال تا ۱۴ هزار فرصت شغلی ایجلد خواهیم کرد و تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای کمک شایانی به حرفه آموزی و اشتغال بهبود یافتگان دارد.

وی به ورود گروه های تروریستی و افزایش شهدای مواد مخدر اشاره و تاکید کرد: اقدامات ددمنشانه این گروه ها بی پاسخ نخواهد ماند و تاوان آن را پس می دهند و با توجه به انتقال بخشی از داعش به افغانستان به کشورهای منطقه هشدار دادیم و مبارزات را با جدیت در دستور کار داریم.

 سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر خرید و فروش مواد مخدر در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج، اعلام کرد: علی رقم افزایش نرخ ارز قیمت خرده فروشی مواد مخدر تغییر چندانی نداشته و با توجه به افزایش ۱۳۰ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان نرخ مواد مخدر افزایش چندانی نداشته و در داخل کشور استانهایی که سخت گیری عرضه بالا بوده است نرخ عرضه مواد مخدر تا حدودی افزایش یافته است