تفاهم نامه همکاری میان سازمان انتقال خون و جمعیت هلال احمر با حضور علی اصغر پیوندیو علی اکبر پور فتح‌الله صبح امروز منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، صبح امروز در ساختمان صلح جمعیت هلال احمر تفاهم نامه همکاری میان سازمان انتقال خون و جمعیت هلال احمر با حضور علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر و علی اکبر پور فتح‌الله مدیر عامل سازمان انتقال خون منعقد شد.

علی اصغر پیوندی در مورد امضای این تفاهم نامه گفت: خوشحالیم که در روز ملی اهدای خون این تفاهم نامه امضاء می‌شود کاری که باعث گسترش فعالیت داوطلبان در زمینه انتقال خون می‌شود.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: جمعیت هلال احمر بر اساس وظایف ذاتی خود 4 هدف را دنبال می‌کند و با در نظر داشتن این اهداف همکاری با سازمان داوطلبان یک فعالیت خوب تلقی می‌شود. بر اساس این اهداف ما تلاش می‌کنیم به هر کس از طریقی در مواردی که مردم دچار مشکل می‌شوند آلام آنها را کاهش دهیم.

خون کالایی نیست که در بازار بتوان بدون کار داوطلبانه آن را تامین کرد

به گفته پیوندی، ترویج صلح و دوستی ،کمک به سلامت هم میهنان و تکریم انسان‌ها اهداف اصلی ما است که در هر شرایطی آنها را دنبال می‌کنیم. در این راستا بناست که از ظرفیت‌های هر دو طرف استفاده شود و هدف بعدی ما گسترش فرهنگ خون دادن است و خون کالایی نیست که در بازار بتوان بدون کار داوطلبانه آن را تامین کرد.

وی در ادامه گفت: ما همیشه انجام کار داوطلبانه را دنبال می‌کنیم و از هر فعالیتی که این خدمت را گسترش دهد استقبال می‌کنیم. درعین حال به خاطر کاری که جمعیت در حوزه سلامت و درمان انجام می‌دهد و در این زمینه نقش عمده‌ای داریم احساس می‌کنیم که می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم و اعضای جمعیت را به انجام این کار داوطلبانه تشویق کنیم.

رییس جمعیت هلال احمر در ادامه اظهار کرد: امیدوارم با این تفاهم نامه فضای داوطلبی اهداء خون گسترش پیدا کند و ما تلاش می‌کنیم که در جهت گسترش این فعالیت داوطلبانه کمک کنیم . درست است که جمعیت هلال احمر در حوادث نقش اول را دارد ولی تلاش می‌کنیم که با همکاری با همه سازمان‌ها کارهای داوطلبانه را گسترش دهیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به ترویج فرهنگ اهدای خون گفت: امیدواریم که این کار بتواند دغدغه کمبود خون در کشور را کاهش دهد. ضمن این که باید توجه داشته باشیم که سن جمعیت ما کم کم در حال افزایش است و در سنین بالا میزان بیماریهای مزمن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین نیاز به خون یک نیاز جدی خواهد بود.

پیوندی در ادامه گفت: از ابتدای امسال 14 هزار نفر از داوطلبان ما به مراکز انتقال خون مراجعه کردند و در سال گذشته نیز 70 هزار نفر در مراکز  انتقال خون حضور داشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به محورهای این تفاهم نامه گفت: گسترش فرهنگ اهدای خون باید مد نظر قرار بگیرد و مزایای آن تدوین شود. از طرف دیگر ما وسازمان انتقال خون ظرفیت‌های زیادی داریم که می‌توانیم با مشارکت یکدیگر در راستای این هدف متعالی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

در ادامه این کارها باید منجر به گسترش فعالیت داوطلبانه و همکاری‌های بین‌المللی شود. در بعضی از کشورها سازمان انتقال خون و جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ یک فعالیت مشترک انجام می‌دهند ولی در تهران دو سازمان مختلف این کار را  پیگیری می‌کند. بنابراین با توجه به اشتراک فعالیت این دو بخش در عرصه‌ی بین‌المللی می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

پیوندی با اشاره به اینکه یکی از بندهای این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت دو طرف است افزود: ما در هلال احمر در نقاط مختلف کشور و روستاها مراکز مختلفی از جمله خانه های هلال داریم که این ظرفیت در اختیار سازمان انقال خون قرار می‌گیرد تا برای جذب فرآوردهای خونی در نقاط مختلف کشور کمک کند.