رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: به همت همکارانم 26 درصد از جرائم مربوط به خودرو ، در مدت زمان 24 ساعت ابتدایی سرقت با برنامه ریزی پلیسی کشف می شود.

سردار محمدرضا مقیمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، به خلاصه‌ای از وضعیت امنیت به خصوص در زمینه سرقت وسایل نقلیه اشاره و اظهار کرد: امنیت جمعی بوده و فردی نیست چرا که به عقیده ما جرائم نادر هستند و نه رایج. این در حالی است که جرائم توام با خشونت است.

وی در ادامه به اجزای جرم که دارای سه ضلع است اشاره کرد و افزود: جرم همچون یک مثلث دارای سه ضلع است که در وهله اول  نباید با مجرم برخورد کرد بلکه باید فضای جرم و در ادامه مالباخته به ترتیب مورد بررسی و شناسایی شود به طور کلی من معتقدم باید ابتدا مدیریت جرم انجام شده و آسیب شناسی صورت گیرد چرا که در اتفاقات و جرائم نباید حتما برخورد پلیسی انجام شود.

سردار مقیمی

رئیس پلیس آگاهی ناجا ادامه داد: از دیگر اقدامات مهم این پلیس، کم کردن زمان پاسخ‌دهی به پرونده‌های جنایی است به طوری که درحال حاضر بهترین وضعیت  را داریم .ازسوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که در جرائمی مانند سرقت خودرو بالغ بر 97 درصد کشفیات داریم.

وی با اشاره به اینکه 26 درصد از کشفیات خودرو مربوط به  24 ساعت اولیه سرقت است تصریح کرد: به طور کلی هر 24 ساعت جرائم بر اساس بلوک بندی جغرافیایی  رصد می شود و طبق آمار موجود واحد های گشتی پلیس در محل های وقوع جرم فعال شده و به برقراری امنیت و پیشگیری از جرم می پردازند..

این مقام انتظامی به نقش شرکت های خودرو سازی در کاهش سرقت خودرو اشاره کرد و گفت: شرکت های خودروسازی بیشتر به فکر افزایش تولید محصولات خود هستند اما هیچ توجه ای به امنیت خودرو نمی کنند زیرا همه محصولات آنها با یک شرایط بسیار آسان و ساده از نظر تجهیزات امنیتی برخوردار است که همین امر هیچ گونه بازدارندگی برای افراد خلافکار و سارقان ندارد چرا که براحتی در مدت زمان کوتاهی وسیله نقلیه یا لوازم آن را سرقت می کنند. همانطور که اشاره کردم امنیت جمعی بوده و فردی یا مختص یه نهاد خاص به تنهایی نیست.

سردار مقیمی همچنین گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار در ارتقای شاخص‌های کشف علمی جرم اقدام در جهت افزایش تعامل بیش از پیش نهادهایی چون شرکت های خودرو سازی ،شرکت های بیمه و شهرداری ها با پلیس است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: مشارکت مردم در افزایش امنیت و همچنین پیشگیری از جرن نقش محوری دارد چرا که اگر هر یک از صاحبان خودرو به هشدارها و توصیه های پلیس توجه کنند پلیس نه تنها با افزایش ایمنی از سوی مردم می تواند خدمتگزار بهتری باشد بلکه همکاران ما در پیشگیری از جرم و شناسایی مجرمان با عملکرد بسیار خوبی روبرو خواهند بود.

 وی تصریح کرد: ارتقا توان علمی و تخصصی کارشناسان، کارآگاهان و همکاران ما با تعامل و همکاری بیشتر با دانشگاه‌های معتبر در جهت پیشرفت آسیب شناسی جرم  بسیار حائز اهمیت است.