عضو شورای شهر با انتقاد از ساخت بی رویه مراکز تجاری بزرگ در شمال تهران گفت: باید از 3500 هکتار بافت فرسوده ای که در مرکز شهروجود دارد برای تجمیع مراکز تجاری استفاده شود.

محمود میرلوحی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های شورای شهر پنجم رسیدگی به وضعیت ساخت و ساز بی رویه مراکز تجاری در منطقه یک بوده است. تمام کارشناسان فنی در طرح تفصیلی براین عقیده بوده و هستند که ساخت برج و مراکز تجاری بزرگ در منطقه یک و در کوچه های باریک 6 و 8 متری غیر تخصصی و غیرقانونی است. اما متاسفانه سیاست گذاری و عدم اقدام مناسب در این طرح باعث وجود چنین معضلی در شهر تهران به خصوص در منطقه یک شده است.

محود میرلوحی افزایش ازدحام و ترافیک در مسیرهای منتهی به این مراکز تجاری را مخل آسایش شهروندان دانست و افزود: متاسفانه از میان زمین های بی شمار تهران تنها 38 هکتار از باغ ها باقی مانده است که این عدد بسیارپایین است. سیاست ما در ابتدای شروع شورای شهر این دوره براین بوده که ضمن احترام به طرح تفضیلی و اجرای آن از هرگونه تخلف نسبت به این طرح جلوگیری شود که از جمله تخلفات در این زمینه تبدیل باغ های شمیران به این مراکز تجاریست. ما مصوب کرده ایم که برای نگهداری حفظ باغ های باقی مانده در این منطقه یادرصدد خرید آن ها از صاحبان آن برای استفاده عموم مردم شویم و یا اقداماتی برای منفعت صاحبان این املاک انجام دهیم تا مالک برای نگهداری باغ دچار خسران و یا اذیت نشود.

این عضو شورای شهر در ادامه ضمن تاکید بر استفاده از بافت فرسوده مرکز شهر برای ساخت مجتمع های تجاری گفت: 3500 هکتار بافت فرسوده در مرکز شهر وجود دارد که به دلیل ارزان تر بودن زمین در این منطقه و  وجود خیابان های پهن تر برای رفت و آمد آسان شهروندان، فضای بهتری برای ساخت و ساز این مجتمع های تجاری و جلب سرمایه به سرمایه گذاران می دهد که در تلاش هستیم تا هرچه زودتر از این بافت های فرسوده برای تجمیع مراکز تجاری در این منطقه استفاده کنیم.

وی خطر وجود مراکز تجاری در منطقه یک تهران را در زمان وقوع بحران جدی دانست و گفت:صدور پروانه و ساخت چنین مراکزی در خیابان های باریک و مسکونی منطقه بسیار غیر مسئولانه بوده زیرا در مواقع بحران و پیش آمدهایی چون زلزله وجود این ساختمان ها و خرابی آنها زمان کمک و امداد را کند می کند و مصالح به کار برده شده در این ساخت و سازها به گونه ایست که آواربرداری در کوچه های باریک را بسیار زمان بر و حتی غیر ممکن خواهد کرد.

محمود میرلوحی درادامه تعداد مغازه های تجاری را 131 هزار باب در تهران اعلام کرد و گفت: این میزان صنف تجاری در یک شهر در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. یعنی به ازای هر هفت خانواده یک مغازه تجاری فعالیت می کند که در دنیا بی سابقه است. طی طرحی که در این رابطه من به شورا تقدیم کرده ام بیان شده است ضمن حفظ بافت تاریخی و میراث فرهنگی بافت فرسوده در مرکز شهر، تمامی مغازه های تجاری در  این منطقه تجمیع گردند  تا هم رقابت بهتری بین صاحبان سرمایه به وجود بیاید هم مردم برای خرید راحت تربتوانند اقدام کنند. وی ضمن اشاره به لزوم بازسازی بافت فرسوده در قانون بیان کرد: طی سال های گذشته شهرداری توانسته تنها 40 درصد از بافت فرسوده را نوسازی کند که این درصد بسیار پایینی برای سال های اخیر است. تلاش شورای شهر و شهرداری باید بر این باشد تا از فضاهای تنفسی و زیبای منطقه یک و 22 که این روزها جایشان را به مراکز تجاری داده است محافظت کرده و وجود چنین مراکزی را به مناطق مرکزی شهر انتقال دهد.