تفاهم‌ نامه‌ همکاری هلال احمر و مجمع خیرین کشور صبح امروز با حضورروسای جمعیت و مجمع خیرین کشور امضا شد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی اصغر پیوندی رییس هلال احمر در این مراسم با اشاره به وظایف هلال احمر گفت:  جمعیت هلال احمر بر اساس وظایفی که اساسنامه برعهده آن گذاشته جمعیتی عام و منعفه و خیریه است که اهدافی برای آن تعریف شده است و وظایف مختلفی را بر عهده دارد. این جمعیت در همه سالیان تلاش کرده تا در شرایط مختلف در جهت رفع نیازهای مردم عمل کند.

وی اضافه کرد: در زمینه امداد و نجات که پیشانی کار ما است، معین دولت هستیم طی سالیان گذشته حوادث دردناکی را شاهد بودیم که آخرین آن زلزله کرمانشاه بود و در این حادثه رفع مشکلات حادثه دیدگان میسر نبود مگر با کمک خیران.

وی بااشاره به حادثه خیز بودن  ایران افزود: در این شرایط همیشه باید آماده باشیم تا بتوانیم در حوادث در جهت رفع نیاز مردم تلاش جدی داشته باشیم. جمعیت هلال احمر به تنهایی نمی تواند این مهم را انجام دهد و دست نیاز به سمت مردم و خیران بلند می‌کنیم و با کمک آنها است که می توانیم پاسخ صحیح و منطقی در جهت رفع نیازها داشته باشیم .

پیوندی با اشاره به اینکه یکی از وظایف بزرگ هلال احمر در حوزه جوانان است و این کار را سازمان جوانان بر عهده دارد، بر مردمی بودن این مجموعه تاکید کرد و گفت:  جمعیت هلال احمر با مردم بودن و نزدیک شدن به آنها را از اصول ذاتی خود می داند و اگر مردم ما را یاری نکنند نمی توانیم کاری کنیم . ما از مردم و برای مردم هستیم و این رابطه باید نزدیک و بیشتر شود. از طرف دیگر نیم نگاهی هم به کانون‌های اجتماعی قدرتمند داریم و هدف ما این است که به آنها نزدیک شویم.

وی با اشاره به اینکه مجمع خیرین یکی از این کانون‌ها است، گفت: مجمع خیرین کشور در سال‌های گذشته خدمات بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله مدرسه سازی و نظام سلامت انجام داده است، سازماندهی خدمات در جهت رفع نیازهای مردم، کاری اصولی است و این هدفی است که ما در تفاهمنامه با مجمع خیرین دنبال می کنیم. امیدواریم با این تفاهنامه شرایطی به وجود بیاید که بتوانیم در حوادث و شرایط عادی فعالیت ‌های خوبی انجام بدهیم .

حبیب الله بوربور رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور نیز در این مراسم اظهار کرد: مجمع خیرین به دلیل اینکه در استان‌ها و شهرستان‌ها دفتری نداشت دنبال شرایطی بودیم تا این امکان ایجاد شود و جمعیت هلال احمر قبول زحمت کرد تا مجمع را در استان‌ها سازماندهی کند. .

به گفته بوربور،  در زمانی وقتی خیرین در یک مجمع دور هم حضور داشته باشند این کار باعث می شود از اولویت‌های نیاز اطلاع پیدا کنند و در این شرایط بیمارستان و مدرسه در جایی که مناسب آن نیست ساخته نمی شود و کارها بر اساس اولویت پیش می رود. وقتی این مجمع تشکیل می‌شود همه نهادها و ارگان‌هایی که عضو آن هستند می توانند نیازها را تشخیص بدهند.

رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور با اشاره به کارکرد مجمع در زمان‌حوادث و بحران‌ها گفت:  وقتی بحرانی رخ می‌دهد و آن زمان همه خیرین در استان‌ها می‌توانند با هم در ارتباط باشند و اولویت‌ها مشخص کرده و بر اساس آن تصمیم گیری کنند. در زلزله کرمانشاه متوجه شدیم که هر چه زودتر این مجموعه را فعال کنیم بهتر است و در غیر این صورت بسیاری از کمک‌های مردم بی حساب و گاهی بیش از نیاز و بدون اولویت توزیع می شود.

وی همچنین اشاره کرد: در بند 77 ماده یک اساسنامه هلال احمر یکی از وظایفی که برای این مجمع مشخص شده این است که جامعه خیرین را ساماندهی کند و از کمک بالقوه آنها بهره مند شوند.