وزیر بهداشت گفت: خودخواهی‌ها و خودشیفتگی‌ها بلای جان جمهوری اسلامی شده است. ما می‌خواهیم دیده شویم و به این که گفته‌هایمان چه هزینه‌ای برای کشور، جوانان، ‌ دین و تاریخ دارد، فکر نمی‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم افتتاح اولین مجموعه تولیدانبوه فرآورده‌های سلولی در منطقه  که صبح امروز در شرکت دارویی سل‌تک فارمد برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از سلول‌ها در درمان (سلول‌های درمانی) نزدیک به نیم قرن قبل در دنیا مطرح شد. پیش از انقلاب نیز در ایران افرادی بودند که در این حوزه فعالیت می‌کردند که این فعالیت تا اوایل دهه هفتاد ادامه داشت. در این دهه مسولان جهاد دانشگاهی از جمله مرحوم کاظمی گام‌های بلندی از جمله در تاسیس موسسه رویان برداشتند. این موضوع به موازات آن در مراکز دانشگاهی و وزارت بهداشت دنبال شد.

وی با اشاره به رتبه ۱۵ ایران در دنیا و رتبه اول در منطقه در زمینه استفاده از سلول درمانی تصریح کرد: ما دانشمندان بسیار خوبی در این زمینه داریم که امیدواریم این مجموعه‌ای که کار تولید انبوه سلول انجام می‌دهد، بتواند آنها را به هم پیوند زند. در این صورت هم‌افزایی حاصل می‌شود که می‌تواند فاصله ما را با کشورهای رقیب افزایش دهد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این مجموعه تقسیم سلول انجام می‌شود که در درمان برخی از بیماری‌های صعب‌العلاج موثر است. بیش از ۲۵ سال است که درمان سرطان خون از طریق پیوند سلول‌های بنیادی انجام می‌شود، با وجود این، فناوری‌های جدید کمک می‌کند که ثمره بهتری در درمان بیماری‌ها داشته باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: حدود ۱۵ سال پیش رفتارهای ناصحیح و روش‌های غیر علمی در زمینه سلول درمانی در مراکز علمی کشور اتفاق افتاد و از طریق رسانه‌ها تبلیغ شد و مردم را به زحمت انداختند. دانشمندان نیز دچار تردید شدند. با راه‌اندازی این مرکز این مشکلات نیز برطرف می‌شود. معاونت درمان وزارت بهداشت نیز متعهد می‌شود که طی یک ماه آینده ضابطه مراکز درمانی که کار سلول درمانی انجام می‌دهند را تدوین و این استانداردها را به تمام کشور اعلام کند.

هاشمی با اشاره به برخی تخلفاتی که در زمینه سلول درمانی در کشور اتفاق می‌افتد، افزود: این تخلفات در این حوزه کم نیست و بخشی از آن از چشم ما پنهان است. اگر بخش بالینی و علمی با هم پیوند بخورند، این دانش نیز در مسیر صحیح خود قرار داده می‌شود. نباید مقاومتی برای بخش بالینی ایجاد شود. این مجموعه نیز درگیر بحث بالینی نشود و روی تولید سلول و دانش حرکت کند.

هاشمی، علم و وحدت را دو عامل اساسی برای پیشرفت جوامع اسلامی به ویژه ایران خواند و ادامه داد: آنچه در حوزه علمی اهمیت دارد،  مغز، دانش، ایمان و همت افراد علاقه‌مند به کشور است. مهم بستری است که این افراد را شناسایی و استعداد آنها را شکوفا می‌کند. این بستر نیز در آرامش حاصل می‌شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: هیچ بشری نمی‌تواند در دعوا، یاس و ناامیدی رشد کند. کشور امروز و به خصوص در دو الی سه ماه آینده نیاز به آرامش دارد که در گروه همدلی و وحدت به دست می‌آید.

وزیر بهداشت با انتقاد از بعضی رفتارهای رسانه‌ای افراد اثرگذار و گروها و جریانات سیاسی ادامه داد:‌ وقتی ورزشکاری می‌خواهد در مجموعه بین‌المللی رقابت کند، او را با دعا بدرقه می‌کنیم. ما بارها در بیان مقام معظم رهبری درباره دیانت، وفادرای و انقلابی بودن دیپلمات‌های خود شنیده‌ایم و ما در شرایطی هستیم که آنها نیاز به روحیه دارند. همه ما برای کشور و انقلاب جمع شده‌ایم. باید مراقب باشیم؛ چراکه کوچک‌ترین خطا در تاریخ  به پای ما ثبت می‌شود. اگر جمهوری اسلامی و مسیر شهدای انقلاب را دوست دارید و به یکپارچگی وطن وفادار هستید، باید وحدت و توسعه علمی را دنبال کنیم.  چون آنها باقی مسیر را باز می‌کنند. طی سه دهه گذشته نیز رهبر انقلاب و امام راحل بر این دو محور تاکید داشتند.

هاشمی در پایان تصریح کرد: خودخواهی‌ها و خودشیفتگی‌ها بلای جان جمهوری اسلامی شده است. ما می‌خواهیم دیده شویم و به این که گفته‌هایمان چه هزینه‌ای برای کشور، جوانان، ‌ دین و تاریخ دارد، فکر نمی‌کنیم.