رئیس سازمان بسیج فرهنگیان از دیدار فرهنگیان با مقام معظم رهبری در هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، حسن مرادی رئیس سازمان بسیج فرهنگیان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد:  هرکجا اقدام تحولی و اثربخشی انجام می‌شود می‌توان ردپای یک انسان که نقش معلمی و هدایتگری دارد را مشاهده کرد و به تعبیر حضرت امام اولین معلم خداوند است. از این حیث اهمیت کار تربیت بسیار بالاست.

وی افزود: هر که دغدغه رشد و تعالی جامعه را دارد باید ارزشگذاری بیشتری بر مقوله تربیت و معلمی بگذارد.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان با اشاره به نقش شهید مطهری در تربیت عام جامعه گفت: وی به علت تسلط بر تفکر مکتب اسلام دارای جامعیت و عمق فوق‌العاده بر ارکان و اندیشه اسلامی بود. توان ترکیب مفاهیم و ارتباط دادن آن با موضوعات روز دومین ویژگی شهید مطهری است. هرکجا ضرورت ایفای نقش معلمی وجود داشت وی حاضر می‌شد و اخلاص داشت.

مرادی ادامه داد: نامگذاری روز شهادت استاد مطهری به عنوان روز معلم بسیار به جا و هوشمندانه بود. جامعه ما به هر اندازه از معلمان تکریم کند در درجه اول خودش برکات آن را دریافت خواهد کرد.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان با اشاره به تقویت رویکرد اجتماعی در بسیج از دو سال گذشته گفت: تقویت اقتصاد مقاومتی و ساخت مدارس در راستای کمک به آموزش و پرورش در مناطق محروم از دیگر سیاست‌های ما است.

مرادی افزود: امیدواریم حمایت از کالای ایرانی که شعار امسال است بیشتر مورد توجه قرار بگیرد تا بخشی از مشکلات پیش رو مرتفع شود. به عنوان نمونه با رونق تولید داخلی، بخشی از مشکل اشتغال حل می‌شود.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته بسیج فرهنگیان که با هفته معلم مقارن است نیز عنوان کرد: برنامه‌های مختلفی برای این ایام ترتیب داده شده است و "معلم، فرهنگ ساز حمایت از کالای ایرانی" شعار این هفته است. چهاردهمین جشنواره علمی فرهنگی بسیج فرهنگیان از همین جمله است. در بازه‌های زمانی مشخص شده مقالات منتخب استانی به کمیته مرکزی ارسال شد و شاهد تعالی بیشتری در کیفیت و محتوای مقالات بودیم.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: معتقدیم این جشنواره این ظرفیت را دارد که با توجه به پتانسیل علنی فرهنگیان ارتقای بیشتری پیدا کند. امسال از حدود ۳۰۰ مقاله رسیده ۳۸ مقاله برتر علمی از استان های کشور برگزیده شدند. در ۱۲ محور از رتبه های اول تا سوم در ستاد تجلیل خواهد شد و از رتبه‌های پایین‌تر در خود استان ها تقدیر می‌شود. زمان برگزاری جشنواره ۱۸ اردیبهشت خواهد بود.

وی افزود: یک بخش از ماموریت‌ها و رسالات بسیج مرتبط با حوزه دفاعی و امنیتی است که بهترین زمان بروز و ظهور آن دوران دفاع مقدس بود. در مقاطع زمانی دیگر نیز شاهد نقش آفرینی بسیج بوده‌ایم که عرصه سازندگی و اردوهای جهادی از جمله آنهاست. در حوزه اجتماعی نیز انتظاراتی از بسیج وجود دارد.

مرادی با اشاره به نقش نهادهای مختلف در کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: بسیج نیز برنامه‌هایی در این زمینه دارد، به عنوان مثال هدفگذاری برای کاهش مصرف مواد در مناطق پرخطر صورت گرفته؛ بسیج در سال گذشته در ۳۵۰ محله پرخطر حضور داشت و برای کاهش مصرف مواد در ۱۰۰۰ محله هدفگذاری کرده است.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان همچنین با اشاره به تلاش برای افزایش رویکرد تعاملی در تمامی سطوح و انتقال این نگاه که موفقیت بسیج فرهنگیان در این است که به عنصر تعامل و مشارکت بیشتر توجه کند گفت: پنجشنبه جاری تجدید میثاق با شهدا و فردا سه شنبه تجدید میثاق با آرمانهای امام را در برنامه‌های خود خواهیم داشت.

مرادی همچنین از دیدار فرهنگیان با مقام معظم رهبری در هفته آینده خبر داد و در پاسخ به پرسشی مبنی بر تلاش برخی جریان‌ها برای تغییر روز معلم و معرفی اشخاص دیگری به جای شهید مطهری به عنوان الگوی معلمی گفت: برخی جریان ها تلاش‌هایی می‌کنند، باید دید چه کسانی استحقاق دارند یک معلم تمام عیار کامل باشند. به ویژگی ها و شخصیت مطهری اشاره کردیم. اهداف سیاسی پشت این پروژه‌هاست و معمولا به سرانجام نمی‌رسد، ما وظیفه داریم فلسفه این نامگذاری را هرچه بیشتر برای مخاطبان تبیین کنیم.

وی درباره اقدامات بسیج فرهنگیان در امر مدرسه سازی نیز گفت: نقش ما اولویت شناسی و نیازسنجی است. اولویتها را به بخش‌های دیگر سپاه و بسیج که مسوولیت عمرانی دارند معرفی می‌کنیم. نقش بسیج فرهنگیان اقدام مستقیم عمرانی نیست و از این حیث مسوولیت مستقیم نداریم.


مرادی در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط اقدامات مبارزه با مواد مخدری با بسیج فرهنگیان گفت: هماهنگی‌هایی با ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام دادیم. آیا نقش معلم در رفتارهای اجتماعی دانش آموز موضوعیت ندارد؟ رفتار بخشی از تربیت است. ممکن است برخی از دانش آموزان ما در معرض این آسیب باشند. کنترل شرایط و محیط برای اینکه دانش‌آموزان کمتر در معرض این آسیب باشند جزو دغدغه‌های سیستم آموزش و پرورش است و به سهم خود در این باره ایفای نقش می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج