محققان سوئدی دریافتند: باکتری‌های روده نقش مهمی روی سلامتی دارند و این باکتری‌ها می‌توانند خطر چاقی را در برخی افراد افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از NDTV،  براساس نتایج به دست آمده از چندین مطالعه، باکتری‌های روده نقش مهمی روی سلامتی دارند و این باکتری‌ها می‌توانند خطر چاقی را در برخی افراد افزایش دهند.

به گفته محققان در خون آمینو اسیدهایی وجود دارند که می‌تواند با چاقی و ساختار میکروبیوم روده مرتبط باشد.

تحقیقات زیادی روی باکتری‌های روده انجام گرفته که بر اساس مطالعه روی نمونه‌های حیوانی بدست آمده و نمی‌توان آن‌ها را در مورد انسان‌ها هم صحیح دانست. علاوه بر این، باکتری روده سالم در یک فرد لزوما در فرد دیگر نیز بی‌خطر به حساب نمی‌آید. با این وجود نتایج مطالعات نشان می‌دهد میکروبیوم روده نقش حائز اهمیتی روی سلامتی دارد. در واقع، میکروبیوم روده بر متابولیسم تاثیر می‌گذارد و می‌تواند با چاقی، بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت نوع دو مرتبط باشد.

 در این بررسی محققان سوئدی به مطالعه روی پلاسمای خون و نمونه مدفوع 674 نفر پرداخته و به وجود 19 متابولیت مختلف پی بردند که می‌تواند به شاخص توده بدنی ارتباط داشته باشد. همچنین آنان دریافتند که متابولیت‌های مرتبط با چاقی به چهار باکتری مختلف روده مرتبط است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج