سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: به دلیل اینکه میزان حرارت و دود در طبقه منهای چهار زیاد است هنوز نتوانسته‌ایم به آنجا نفوذ کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره وضعیت حریق ساختمان برق وزارت نیرو  گفت: حرارت در این ساختمان بسیار بالاستو هنوز ورد به طبقه منهای چهار امکان پذیر نشده است.

جلال ملکی با بیان اینکه ریسک خطر در ساختمان‌های اسکلت فلزی که چند ساعت در آتش می‌سوزد بالا است، اظهار کرد: بهترین تدبیر این است که نیروها بیرون از ساختمان باشند و اطفای حریق در داخل محفظه‌های ایجاد شده در  سقف طبقه چهارم که آتش سوزی در آنجا اتفاق افتاده است، بدون حضور نیرو یا حداقل نیرو صورت گیرد.

عملیات در این دقایق بدون کوچکترین وقفه پیشرفته است

وی ادامه داد: بنابراین نیروها گاهی از ساختمان خارج شده و مجددا داخل ساختمان می‌شوند و بازدید انجام می‌دهند.در حقیقت این کار به این معنا نیست که عملیات متوقف شده است. عملیات در این دقایق بدون کوچکترین وقفه پیشرفته است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی اضافه کرد: با همین تدبیری که از ساعات اولیه بامداد امروز در پیش گرفتیم  میزان حرارت به حد خوبی کاهش پیدا کرده است و نیروهای ما می‌توانند خودشان را تا طبقه سوم یعنی روی سقف طبقه چهارم که اصل آتش سوزی در آنجا است، برسانند اما چون میزان حرارت در طبقه منهای چهار و میزان دود نیز در این طبقه زیاد است هنوز نتوانستیم  به طبقه منهای چهار نفوذ کنیم ولی نیروهای آتش نشانی تا طبقه سوم رسیده‌اند. ضمن اینکه آتش به طبقات بالایی سرایت نکرده است اما دود غلیظی وجود دارد.

حضور شهردار در محل آتش سوزی ساختمان برق حرارتی

وی گفت: امیدواریم با همین روشی که در پیش گرفتیم بتوانیم تا ساعاتی دیگر میزان حرارت را پایین‌تر آورده و حتی به طبقه منهای چهار نیز نفوذ کنیم.

آتش به طبقات بالا سرایت نکرده است/ دما همچنان بالاست

ملکی در تشریح آخرین جزئیات اطفای حریق ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو با بیان اینکه عملیات ادامه دارد، گفت: به دلیل میزان حرارت و دما در این ساختمان سعی کردیم تاکتیک عملیاتی را تغییر دهیم و به همین دلیل با تجهیز سرگروه‌ها و استفاده از حداقل نیروها عملیات اطفای حریق را ادامه دادیم.

وی با بیان اینکه میزان حرارت کم شده اما حرارت هنوز بالا است، گفت: آتش به طبقات بالاتر سرایت نکرده اما دود در همه جا است.

پیش بینی‌های لازم برای احتمال ریزش ساختمان در نظر گرفته شده است


سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با تشریح آخرین وضعیت عملیات اطفای حریق، در مورد احتمال ریزش ساختمان وزارت نیرو گفت: هیچ چیز غیر محتمل نیست و از همین رو پیش بینی‌های لازم انجام شده است که البته به معنای اینکه ساختمان ریزش می‌کند، نیست.

 ملکی اظهار کرد: عملیات در طبقات منفی ساختمان کماکان ادامه دارد و اینکه اعلام شد دستور تخلیه داده شده است درست نیست و عملیات از لحظه شروع تا کنون متوقف نشده است بلکه بر اساس تاکتیک‌های عملیاتی اقدام می‌کنیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اضافه کرد: با توجه به اینکه دود و حرارت زیادی در ساختمان بود فرماندهی عملیات تصمیم گرفت که با حداقل نفرات عملیات انجام شود، به این صورت که در سقف طبقه منفی چهار، منافذی ایجاد شد تا هم دود از آن خارج شود و هم سرلوله‌های فوم و کف از این طریق وارد شد تا با تزریق آنها میزان حرارت پایین بیاید.

کماکان در طبقه منفی چهار حرارت وسیع است

ملکی در مورد میزان حرارت محل حریق گفت: حرارت به گونه‌ای بود که چند ساعتی آتش نشانان نمی‌توانستند وارد شوند و در یکی دو ساعت اخیر این حرارت کاهش پیدا کرده است و حتی دقایقی آتش نشانان موفق شدند تا منفی سه نفوذ کنند اما کماکان در طبقه منفی چهار حرارت وسیع است.

کاهش حرارت زمان بر خواهد بود

وی افزود: از حالا به بعد کاهش حرارت زمان بر خواهد بود و باید بگویم که همکاران من از جان مایه گذاشته‌اند.

ملکی در مورد اینکه چه تعداد نیرو در ساختمان وجود دارند، گفت: آتش نشانان با حداقل نیرو در گروه‌های دو سه نفره وارد می‌شوند و بر می‌گردند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در مورد اینکه آیا احتمال ریزش ساختمان وجود دارد یا خیر؟ گفت: هیچ چیز غیرمحتمل نیست و دلیل اینکه نیروها به حداقل رسیدند نیز به خاطر توجه به هر گونه احتمالی است، البته تاکید می‌کنم که منظور من این نیست که ممکن است ساختمان ریزش کند، بلکه می‌گویم هر احتمالی وجود دارد و پیش بینی‌های لازم در نظر گرفته شده است.

وی درمورد اینکه گفته می‌شود در ساختمان مخزن گازوئیل وجود داشته است، افزود: من این موضوع را از طریق فرمانده عملیات پیگیری کرده‌ام و چیزی که به ما اعلام شده این بوده است که مخزن آب وجود دارد و در مورد مخزن گازوئیل چیزی اعلام نشده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج