سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر از کاهش مصرف شیشه و افزایش مصرف گل در کشور داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، پرویز افشار در نشست مطلوعاتی خود با بیان این مطب افزود: این در حالی است که مصرف ماده مخدر«گل» به سن دانش آموزان و پشت در مدارس کشور رسیده است که این مساله نگران کننده است.

وی ادامه داد: در جلسه آبان ماه مقام معظم رهبری با مسئولان راهکارهایی در مورد امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و 50 درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند.،‌ بیان کرد: مقام معظم رهبری بر اجرای طرح های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در مجموع نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت و در مقابل نسبت به عملکرد برخی دستگاه ها رضایتی نداشتند، یادآور شد: تاکید رهبری این بود که تمامی دستگاه‌ها به این حیطه باید یک ورود عالمانه‌تر باشد.

پرویز افشار در ادامه صحبت های خود با اشاره به مصوبات جلسه 134 ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور ریاست رئیس جمهور برگزار شد، تاکید کرد: چند تصمیم مهم اتخاذ و 24 تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است.

به گفته وی؛در این جلسه بازنگری آیین نامه ماده 16 صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی بضاعت بود و بعد از سال ها آیین نامه تبصره 2 ماده 15 با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به جلساتی که در حوزه بین المللی در حوزه تولید و توزیع مواد مخدر با پلیس کشورهای همسایه برگزار شده است، گفت:‌ در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر برگزار شد.در گذشته  کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر 15 تن کشفیات دریایی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه مجموع کشفیات 9ماهه امسال 616 تن بوده که 14.5 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد، ‌افزود: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار 4600 تن تولید در افغانستان به 9000 تن رسیده و 90 درصد رشد یافته است.

به گفته افشار، میزان کشفیات تریاک در 9 ماهه اول 498.5 تن بوده که رشد 17.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش 82.5 تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین  18.5 تن بوده که 20 درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین 12 تن با رشد 44 درصدی و  کشفیات شیشه 1732 کیلوگرم با رشد 23.9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم.

تریاک در راس کشفیات مواد مخدر کشور

وی در در ادامه با اشاره به آماره های به دست آمده از مجموع کشفیات 9 ماهه اسال جاری  بیان کرد:  در مجموع آمار کشفیات 9 ماهه اول امسال 14.5 درصد رشد  وجود دارد که در این میان سهم تریاک در کشفیات 81 درصد بوده و بالاترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه 0.3 درصد است. این در حالی است که  89 درصد کشفیات توسط ناجا، 9 درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است.

انهدام 106 کارگاه تولید شیشه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با اشاره به تعداد عملیات های انجام شده در این حوزه یادآور شد: در 9 ماهه اول امسال 1273 مورد عملیات و درگیری داشتیم که 25 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد 1753 مورد باند متلاشی شده داشتیم که 12 درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. 106  کارگاه شیشه در این مدت منهدم  شده، 9 شهید  در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته های اشرار 64 نفر بود.

به گفته وی، آمار مجموع متهمان دستگیر شده در 9 ماهه اول 320هزار نفر بود که 9.9 درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و 17 هزار و 980 نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده 16 و ماده 15 برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران 12 تا 15 هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.

افشار با اشاره به میزان خدمات دهی مراکز ترک اعتیاد به معتادان تاکید کرد: مجموعا در 7516 مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می شود. همچنین ارائه خدمات کاهش آسیب در 241 مرگز گذری توسط 331 تیم سیار انجام شده  و اکنون 77 مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان 1182 نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده 15  صورت گرفته است.

افزایش مراکز نگهداری زنان معتاد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تخصیص 79 میلیارد تومان در حوزه بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت:‌ توسعه گرمخانه های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون 20مرکز ماده 16 در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول 6911 نفر بوده‌است.

وی درباره بیمه درمان معتادان نیز توضیح داد:79 میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد بهتری دارد اما باز هم کفایت نمی کند. زنان، کودکان، مبتلایان به ایدز، زندانیان آزاد شده تحت درمان متادون، آزادشدگان از مراکز ماده16 و سربازان وظیفه در اولویت هستند.از سوی دیگر تمامی مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت تکلیف قانونی دارند با بیمه سلامت انعقاد قرارداد کنند. البته از عملکرد برخی مراکز دولتی رضایت نداریم و بخصوص سه دانشگاه علوم پزشکی تهران در انعقاد قرارداد تاخیر داشته اند.

کاهش شدید مصرف شیشه در کشور

افشار درباره سن شروع مصرف مواد مخدر تاکید کرد:در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد در جمعیت دانش آموزی افراد در سن 15، 16 و 17 سالگی شروع به مصرف گل می کنند و مصرف گل در سنین پایینتر شروع می شود.

وی افزود: مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است. دسترسی به گل راحت تر شده و برخی بذر دارای شاه دانه های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط هایی چون پاسیو و گلخانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت ها زیاد است. به عنوان مثال سال گذشته 24 سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آن ها جوانی26 ساله بود. در سایت‌هایی اعلام می‌شد که گل وابستگی ندارد و این تبلیغات اغوا می‌کرد، این در حالی است که گل اعتیاد آور است اما میزان اعتیادآوری‌اش مانند شیشه فوری نیست و تفننی مصرف می‌شود.

وی آمار مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را نیز اعلام کرد و گفت: میزان مرگ و میرها در سال 92، 2957 مورد در سال 93، 2986 مورد در سال 94، 3003 مورد و در سال 95، 3190 مورد بوده است. همچنین در هشت ماهه اول سال 96 مجموع مرگ و میر ناشی از مواد مخدر 1988 مورد بوده که نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته که 2106 مورد بوده کاهش 5.6 درصدی را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی وجود 200 هزار معتاد تزریقی

افشار ادامه داد: بر اساس آمارها تخمین زده می‌شود 200 هزار سوء مصرف کننده مواد تزریق انجام می‌دهند که باید به خدمات کاهش آسیب دسترسی داشته باشند. همچنین تا مهر امسال 36 هزار و 309 مورد مبتلا به ایدز ثبت شده‌اند که تعداد فوت شدگان این گروه در طول چند دهه اخیر حدود 9000 نفر بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دو درصد جامعه دانش آموزی در مقطع دوم متوسطه تجربه حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند،  یادآور شد: البته این آمار به هیچ عنوان به معنای معتادی دانش آموز نیست و بسیاری از آنها تنها یکبار مصرف مواد را تجربه کرده‌اند.

وی با بیان اینکه توانمندسازی دانش آموزان در مقطع متوسطه را از سال 94 شروع کرده ایم، تاکیدک رد: قصد داریم آن را به دوره متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم. همچنین درسنامه‌ای تدوین شده بود که قرار بود یک میلیون نسخه از آن چاپ و توزیع شود که بر اساس آخرین آمارها در هشت ماهه امسال 230 هزار نسخه از این درسنامه در مدارس توزیع شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور همچنین با اشاره به غربالگری جمعیت دانش آموزی بیان کرد: برنامه غربالگری جمعیت دانش آموزی و شناسایی و درمان گروه‌های در معرض خطر نیز انجام می‌شود. درباره قرص‌های ترامادول و ریتالین نیز باید گفت که مصرف این قرص‌ها در جمعیت دانشجویی نسبت به سال 95 افزایش زیادی نداشته است.

مردم می توانند دستمال مرطوب خریداری کنند

پرویز افشار در ادامه درباره ورود مخدرهای جدید به کشور و اخباری که درباره دستمال‌های کاغذی معطر و کیک‌های توهم زا منتشر شد، یادآور شد: 739 ماده NPS توسط سازمان ملل در دنیا شناسایی و معرفی شده اما عمومیت ندارد و بسیاری از آنها مربوط به مناطق جغرافیایی خاص هستند اما در فضای مجازی شاهد هجمه‌ای جدی درباره ورود مخدرهای جدید بودیم و حتی مردم با ما تماس می‌گرفتند و سوال می‌کردند می‌توانند دستمال معطر خریداری کنند یا خیر؟.

به گفته وی؛ نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده است و اطلاع رسانی در سطح وسیع در رسانه ملی باعث تشویش اذهان مردم می‌شود و کنجکاوی برخی افراد به خصوص جوان‌ترها را تحریک می‌کند. اگر زمانی ماده مخدر جدیدی وارد شود و حتی در سطح یک استان تعمیم پیدا کند ما سریعا اطلاع رسانی می‌کنیم اما تا کنون گزارش جدی در باب NPSها نداشتیم. البته باید هشیار باشیم.

وزارت بهداشت به تکالیف خود در مقابل بیماران اچ آی وی عمل کند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره عدم درمان معتادان مبتلا به ایدز از سوی وزارت بهداشت تاکید کرد: مبتلایان به ایدز به هیچ عنوان نباید رها شوند. ایدز از اعتیاد مهمتر است. این افراد باید به مراکز وزارت بهداشت معرفی شوند و آنها مکلفند این افراد را تحت پوشش قرار دهند.

به گفته وی؛ ما افرادی را که جمع‌آوری می‌کنیم تحت غربالگری می‌بریم که معمولا 30 درصد آنها حائز شرایط ارجاع به مراکز ماده 16 نمی‌شوند که از جمله آنها می‌توان به متکدیان، زنان خیابانی، افراد بی سرپناه و بیماران مزمن روانی اشاره کرد. اینها هر کدام طبق قانون یک متولی دارند. اگر وزارت بهداشت مبتلایان به ایدز را نمی‌پذیرد مصادیق را به ما اعلام کنید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج