مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های سازمان جهان بهداشت، نیاز به خدمات توانبخشی در آینده افزایش قابل توجهی خواهد یافت، افزود: حداقل ۷ تا ۱۰ درصد از جمعیت ایران دچار نوعی ناتوانی اولیه و یا ناتوانی ناشی از حوادث و بیماری‌ها هستند و به خدمات توانبخشی نیاز دارند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد تقی جغتایی اظهار داشت: با توجه به شیوع بالای حوادث، بلایای طبیعی و حوادث ترافیکی و جاده‌ای، رشد بیماری‌های مزمن به دلیل سبک زندگی جدید و صنعتی شدن جامعه، افزایش امید به زندگی در بدو تولد و افزایش جمعیت سالمندان، توجه جدی سیاست‌گذاران و متولیان حوزه سلامت به گسترش خدمات توانبخشی را ضروری کرده است.

وی یادآور شد: افزایش کمیت و کیفیت ارائه خدمات توانبخشی بدون بهره‌گیری از فناوری‌های این حوزه، امکان پذیر نیست و در همین زمینه، توسعه این فناوری‌ها به عنوان یکی از سه هدف اصلی سازمان بهداشت جهانی در برنامه عملیاتی ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ گنجانده شده است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با اشاره به برگزاری سمینار "فناوری‌های توانبخشی، شرایط فعلی کشور و افق پیش روی آن"، گفت: تکنولوژی‌های توانبخشی امروز بخش مهمی از خدمات این حوزه است و هدف ما این است که تکنولوژی‌های توانبخشی را با مشارکت دانشکده‌های پزشکی، متخصصان توانبخشی و بالینی و مهندسان پزشکی در کشور توسعه دهیم.

بنابر اعلام وب‌دا، جغتایی تصریح کرد: در این سمینار، تکنولوژی‌های روز دنیا در حوزه توانبخشی معرفی و از شرکت های دانش بنیان خواسته می شود که این تکنولوژی ها را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور تولید کنند. همچنین در حاشیه این سمینار، نمایشگاهی از محصولات شرکت های دانش بنیان موفق در حوزه توانبخشی برپا می شود.

وی در پایان گفت: در سمینار " فناوری های توانبخشی، شرایط فعلی کشور و افق پیش روی آن" که ۱۷ دی ماه در مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود، جمعی از معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، روسای دانشکده های فنی دانشگاه های کشور، مدیران گروه های رشته های توانبخشی، بالینی و طب توانبخشی، فیزیکی، نورولوژی و ارتوپدی و سازمان های مردم نهاد حضور خواهند داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج