سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ورود عالمانه دستگاه‌های مختلف به مساله مبارزه با موادمخدر تأکید کردند و گفتند ما باید شاهد جدیّت بیشتر دستگاه‌های اجرایی در زمینه مبارزه با موادمخدر باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، پرویز‌ افشار‌ سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در یازدهمین نشست خبری خود که امروز(دوشنبه) برگزار شد، با اشاره‌ به اقدامات‌ صورت گرفته‌ در حوزه‌ مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در جلسه‌ آبان ماه مقام معظم رهبری‌ راهکارهایی را در مورد مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و اولویت‌ اصلی را بر پیشگیری‌ از اعتیاد قرار دادند و مقرر شد حدود 50 درصد‌ بودجه به امر پیشگیری اختصاص‌ یابد.

وی افزود: مقام معظم رهبری‌ اولویت‌ را به پیشگیری از آسیب‌های جمعیت دانش‌آموزی و اجرای طرح‌های تحولی‌ و نوآورانه‌ دستگاه‌ها قرار دادند و بر این اساس باید تمامی دستگاه‌ها گزارش عملکرد خود را در این زمینه تا 6 ماه آینده به ایشان ارائه دهند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مقام معظم رهبری‌ از عملکرد برخی دستگاه‌ها رضایت داشتند و همچنین نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها  نیز اعلام نارضایتی‌ کردند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ورود عالمانه دستگاه‌های مختلف به مسئله مبارزه با موادمخدر تأکید کردند و گفتند ما باید شاهد جدیّت بیشتر دستگاه‌های اجرایی در زمینه مبارزه با موادمخدر باشیم.

وی ادامه داد: در جلسه 134 ستاد مبارزه با موادمخدر که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، در راستای تحقق سخنان رهبری معظم چند تصمیم مهم اتخاذ شد که باید با فوریت کمتر‌ از یک هفته انجام شود، بر همین‌ اساس‌ مصوبات‌ ستاد‌ در 3 روز گذشته‌ ابلاغ شد و در اختیار‌ دستگاه‌ها قرار گرفت.

افشار با بیان اینکه‌ در جلسه‌ ستاد مبارزه‌ با موادمخدر آیین‌نامه‌ ماده 16 بازنگری و ابلاغ  خواهد شد، گفت: یک موضوع مهم دیگر‌ این است که در این ماده از معتادان‌ بی بضاعت‌ حمایت خواهد شد که این موضوع بعد از سال‌ها در آیین‌نامه تبصره 2 ماده 15 با همکاری وزارت رفاه‌ مصوب‌ شد و در همین جلسه ابلاغ‌ خواهد شد و طرح مبارزه‌ همه جانبه با مواد مخدر به عنوان منشور در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به افزایش کشفیات دریایی مواد مخدر افزود: در حوزه عملکردی‌ در امور بین‌الملل در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر داشتیم‌ که 15 تن مواد مخدر در ترانزیت‌ استان بوشهر کشف شده بود، به همین علت رایزنی‌هایی با کشور قطر انجام شد‌.

سخنگوی‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشفیات 9 ماهه امسال خبر داد و گفت: مجموعه کشفیات 9 ماهه امسال 616 تن بوده که 14.5 درصد‌ رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد. همچنین امسال سال بدی را نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور شاهد بودیم‌ که آمار 4 هزار و 600 تن در افغانستان به 9 هزار تن مواد مخدر رسیده است‌ که 90 درصد رشد داشته‌ است.

وی با بیان اینکه میزان کشفیات تریاک‌ در 9 ماهه اول حدود 498.5 تن بوده که 17.4 درصد‌ رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در این زمینه شاهد بودیم، افزود: کشفیات حشیش‌ 82.5 تن بوده که 3 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل بود. میزان کشفیات هروئین‌ 18.5 تن که 20 درصد رشد نسبت به سال گذشته دارد، مرفین 12 تن با رشد 44 درصد، شیشه هزار و 732 کیلوگرم‌ با 23.9 درصد رشد نسبت به سال گذشته را شاهد بودیم.

 افشار با اشاره به سهم 81 درصدی تریاک در کشفیات مواد مخدر نسبت به ماده‌های مخدر دیگر اظهار کرد: در مجموع آمار کشفیات 9 ماهه اول سال 96، 14.5 درصد رشد داشت که سهم تریاک نسبت به سایر موادمخدر 81 درصد بالاتر بوده است، این در حالی است که سهم شیشه‌ 3 دهم‌ درصد‌ بوده است.

وی افزود: در این راستا 89 درصد موادمخدر توسط نیروی انتظامی،9 درصد توسط وزارت اطلاعات و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها کشف شده است.

سخنگوی‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در 9 ماهه امسال حدود هزار و 753 باند مواد مخدر متلاشی شده است و همچنین هزار و 273 مورد عملیات و درگیری‌ داشتیم‌ که نسبت به سال مشابه 25 درصد کاهش را نشان می‌دهد. 106 کارگاه شیشه‌ در مدت 9 ماهه اول منهدم‌ و 9 شهید در مبارزه با مواد مخدر داشته‌ایم و همچنین حدود 64 نفر از اشرار به هلاکت رسیدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج