نایب رئیس مجلس گفت: ضرورتی برای افزایش منابع حوزه سلامت در سال آینده وجود ندارد نمی توان کشور را تنها به یک بخش خدماتی اختصاص داد؛ اما کارهای ریشه ای و اساسی در رابطه با بخش دیگر معطل اعتبار باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری موج، مسعود پزشکیان در خصوص ضرورت افزایش منابع حوزه سلامت در لایحه بودجه سال 97 گفت: ضرورتی برای افزایش منابع حوزه سلامت درسال آینده وجود ندارد، آنچه که در قانون برای اعتبارات حوزه سلامت درنظرگرفته شده حد کافی و یا نهایی امکانی است که می توان از بودجه کشور به بهداشت و درمان اختصاص داد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی افزود: یک درصد از منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد هدفمندی یارانه ها و 7 درصد سرانه اعداد قابل قبولی برای منابع حوزه سلامت هستند، بنابراین اگر مدیریت در صرف منابع صورت گیرد؛ مشکلی در اعتبارات حوزه سلامت وجود ندارد؛ اختصاص منابع و اعتبارات بیشتر به بخش سلامت را از کدام نقطه می توان تامین کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون درحوزه اعتبارات آموزش و پرورش، خدمات اجتماعی، نیروهای مسلح، ارتش، برق وآب مشکلاتی وجود دارد، تصریح کرد: باید به مشکلات بخش های دیگر در کنار حوزه سلامت نیز توجه کرد، نمی توان (GDP) کشور را تنها به یک بخش خدماتی اختصاص داد؛ اما کارهای ریشه ای و اساسی در رابطه با بخش دیگر معطل اعتبار باقی بماند.

پزشکیان با تاکید براینکه منابع موجود در قانون باید به طور کامل اختصاص پیدا کند، گفت: لازم نیست اعتبار بیشتری را درنظرگرفت، به طور حتم همان اعتبار مصوب شده اگر پرداخت شود، بخشی از مشکلات حل خواهد شد؛ همچنین اگر وزارت بهداشت و درمان و بیمه ها درچارچوب قانون سیاست های کلی عمل کنند؛ به طورحتم هزینه ها مدیریت می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: اما مشکل زمانی به وجود می آید که خارج از چارچوب سیاست های سلامت و قانون برنامه ششم، روند خدمات تعریف شده است، بنابراین هزینه ها به شدت افزایش پیدا کرده به طورحتم ساختار باید به قانون برنامه و سیاست های کلی مقام معظم رهبری بازگردد، یعنی پزشک خانواده، نظام سطح بندی و ارجاع درچارچوب منابع اجرا شود؛ همچنین دولت منابع مصوب را اختصاص دهد.

وی با اعلام اینکه منابع اعتباری حوزه سلامت در بودجه های سالانه کاملا پایدار هستند، تاکید کرد: یک درصد ارزش افزوده، 10درصد خالص هدفمندی و 7 درصد از درآمد وجود دارد، ارزش افزوده همان جنسی است که مردم از بازار خریداری می کنند، منابع هدفمندی وجود دارد و نمی توان گفت دولت درآمدی کسب نکرده پس اعتبارات را اختصاص نمی دهد، این منابع پایدار بوده و دولت این اعتبارات را در دست دارد؛ اگر دولت قانون را اجرا نمی کند باید خود جوابگو باشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مدیریت منابع در حوزه سلامت گفت: اگر بر اساس منابع مدیریت انجام نشود، به طور حتم مشکلاتی ایجاد خواهد شد؛ اگر منابع پایدار هم نباشد؛ باز دولت باید جواب دهد زیرا مجلس قانون را تصویب کرده است

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج