وزیر بهداشت با اشاره به لزوم عملی شدن همکاری‌های مشترک میان ایران و کوبا در حوزه تولید واکسن گفت: اگر کوبا با طرف ایرانی، سرمایه گذاری مشترک انجام دهد، حداقل یک مشتری ۸۰ میلیونی ثابت از طرف ایران خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، سید حسن هاشمی در دیدار با وزیر بهداشت کشور کوبا ضمن ابراز امیدواری نسبت به ارتقای روابط ایران و کوبا گفت: وزیر بهداشت کوبا پیشنهاد کرد که ملاقاتمان در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ایران یعنی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شود. این دانشگاه نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد و یکی از نهادهای مهم علمی کشور ایران است که دارای ۱۸۰۰ استاد و ۱۵ هزار دانشجو بوده و بالاترین رنکینگ پژوهشی را در کشور و منطقه به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که در گذشته در حوزه تولید واکسن و انتقال تکنولوژی تولید واکسن به کشورمان با طرف کوبایی به امضا رسیده بود، گفت: فکر می‌کنم ما در گذشته توافقات خوبی انجام داده‌ایم، اما همکاران‌مان کارها را به خوبی پیش نبرده‌اند. ما در گذشته در زمینه تولید واکسن توافقاتی انجام دادیم، اما به نظر می‌رسد که کارهای عملی این تفاهم‌نامه بسیار کند پیش می‌رود. طبق تفاهم‌نامه پیشین قرار بود در زمینه تولید واکسن هپاتیت، اینترفرون و ... اقداماتی انجام شود اما تا کنون اقدام عملی را در این حوزه شاهد نبوده‌ایم.

هاشمی با بیان اینکه اگر تفاهم‌نامه‌هایمان بر اساس برنامه عملی که تنظیم شده، پیش رود، می‌تواند نتایج موثری را در آینده به دنبال داشته باشد، افزود: آنطور که به نظر می‌آید مشکلی که باعث شد اجرای این تفاهم‌نامه‌ها با سرعت پیش نرود، مشکلات مالی بوده است که البته مشکلی جدی محسوب می‌شود. فکر می‌کنم که هر قراردادی باید حتما اجزای مختلفش به درستی تعریف شود. یکی از دلایلی که پروژه‌های قبلی به خوبی پیش نرفتند این است که به موضوعات مالی در این تفاهم‌نامه‌ها کمتر توجه شده بود.

وزیر بهداشت کشورمان ادامه داد: بنابراین اگر نقصی در قرارداد وجود دارد دو طرف باید هر چه سریع‌تر آن را رفع کنند. مسلم است که هر چه در ایران تولید شود، حداقل یک بازار ۸۰ میلیونی کشور ایران مکلف می‌شوند که از آن استفاده کنند. بنابراین اگر کوبا با طرف ایرانی، سرمایه گذاری مشترک انجام دهد، حداقل یک مشتری ۸۰ میلیونی ثابت از طرف ایران خواهد داشت. ضمن اینکه مسائل منطقه ما به سمتی رفته که جمعیت این منطقه در حال افزایش است و کشورهایی چون عراق، سوریه، لبنان و ... به دلیل سابقه فرهنگی مشترکی که با ایران دارند، تمایل دارند که محصولات ما در بازارهای آنها قابل ارزیابی باشد.

هاشمی با اشاره به دیدارش با وزیر بهداشت پاکستان گفت: به عنوان مثال کشور پاکستان جمعیتی بالغ بر ۲۰۸ میلیون نفر دارد و این کشور وارد کننده واکسن محسوب می‌شود. آنها علاقمند بودند در این حوزه از ایران خریدار باشند. کشور افغانستان هم به همین صورت است. بنابراین دو طرف ایرانی و کوبایی باید مشکلات جزئی تفاهم‌نامه را برطرف و در راستای عملیاتی کردن آن حرکت کنند. تصور می‌کنم که امضای قرارداد کم اهمیت‌تر از اراده‌ای است که دو طرف باید برای به انجام رساندن کارها داشته باشند.

وی با بیان اینکه از همکارانم در ایران می‌خواهم آنچه را که لازم است در یک زمان کوتاه برای عملی کردن این تفاهم‌نامه به انجام برسانند، گفت: فراموش نکنید که شرکت‌های چند ملیتی نیز به این بازار علاقمندند و اجازه نمی‌دهند که این روند بیشتر طول بکشد.

وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به ابراز تمایل وزیر بهداشت کوبا مبنی بر همکاری‌های آموزشی مشترک میان دو کشور و ایجاد دانشگاه مشترکی برای تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی گفت: همانطور که در گذشته با وزیر کوبا صحبت کردیم ما محلی را در جزیره کیش برای ایجاد دانشگاهی مشترک با کوبا آماده کرده‌ایم. جزیره کیش بخشی از ایران است که برای ورود به آن نیاز به ویزا وجود ندارد. ما در آنجا زمین و فضای لازم را در اختیار داریم و فکر می‌کنم با همکاری دو طرف می‌توانیم درباره آن تصمیم گیری کنیم. در عین حال باید توجه کرد که فاصله میان جزیره کیش و کشورهایی مانند کویت، بحرین، قطر، عمان و ... کمتر از یک ساعت است. بنابراین این سرمایه گذاری مشترک می‌تواند برای کشور کوبا هم که پزشکانش در برخی کشورهای منطقه فعالیت دارند، مناسب باشد. بنابراین اگر موافق باشید گروهی ویژه برای این پروژه تعیین می‌کنیم تا نتیجه را به ما گزارش کنند.

هاشمی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه اجرایی برای تولید واکسن هگزاوالان و انتقال دانش فنی آن به ایران و همچنین سرمایه گذاری مشترک در حوزه آموزش پزشکی با کشور کوبا که امروز انجام شد، گفت: در این تفاهم‌نامه باید سهم کوبا، ایران و سهم آینده هر یک از این کشورها از بازار مشخص باشد. بنابراین ما منتظریم که نتیجه این تفاهم‌نامه را در عمل ببینیم.

هاشمی با بیان اینکه کوبا یکی از معدود کشورهایی است که طی ۴۰ سال قبل حامی ایران بوده است، گفت: این کشور در دو محصول سیگار و دانش پزشکی تجربیات زیادی دارد که ما بر خلاف محصول اول، خواهان تجربیات این کشور در حوزه پزشکی هستیم. خوشبختانه با کوبا در حوزه ساخت واکسن و انتقال تکنولوژی همکاری‌های خوبی داشته‌ایم و امیدوارم بتوانیم دانشگاه مشترکی را با این کشور در سواحل جنوبی خلیج فارس دایر کنیم و در جهت جذب دانشجو، ارتقای دانش پزشکی و استفاده از تجربیات مشترک گام برداریم.

وزیر بهداشت کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به مذاکرات کوبا با آمریکا برای برداشته شدن تحریم‌های این کشور، گفت: آمریکا بار دیگر ثابت کرد که نه برای شما و نه برای ایران قابل اعتماد نیست. گرچه در دوره آقای اوباما مذاکراتی از سوی کشور آمریکا با کشورهای ایران و کوبا در حال انجام بود، اما رهبران دو کشور پیش بینی جز آنچه که اتفاق افتاد نداشتند. به نظر می‌رسد در این مذاکرات نه ما و نه کوبا ضرر نکرده‌ایم، بلکه بار دیگر به همه دنیا ثابت شد که آمریکا غیرقابل اعتماد است.

هاشمی ادامه داد: خاطرم هست که با یکی از مقامات کشور کوبا صحبت می‌کردم که می‌گفتند اجازه دهید ۱۰۰ روز از آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ بگذرد و او بعدا یاد می‌گیرد که در چه جایگاهی است و در این جایگاه چگونه باید با دنیا صحبت کند. اما امروز بیش از یک سال از ریاست جمهوری آقای ترامپ گذشته اما او هنوز مشغول توئیت بازی است. رئیس جمهوری را در دنیا نمی‌شناسم که اینقدر با توئیت و توئیت بازی مشغول رفتارهای متناقض باشد.

هاشمی تاکید کرد: بنابراین ما باید از فرصت‌هایی که ملت‌مان در اختیارمان قرار داده برای تقویت متقابل یکدیگر، نهایت استفاده را انجام دهیم. این موضوع نشان می‌دهد که مسیری را که رهبران دو کشور ایران و کوبا یعنی مقام معظم رهبری و آقای کاسترو نشان دادند و این مسیر توجه به قدرت داخلی و مردمی بود، راه درستی است و نباید این راه را گم کنیم.

امروز تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر انتقال دانش فنی تولید واکسن هگزاوالان میان رئیس انستیتو پاستور ایران و موسسه بیوکوبا فارما امضا شد. همچنین وزرای بهداشت دو کشور در زمینه سرمایه گذاری‌های مشترک برای ایجاد دانشگاه پزشکی مشترک میان ایران و کوبا گفت‌وگوهایی انجام دادند و قرار شد گروهی این موضوع را مورد بررسی قرار دهند تا این دانشگاه در جزیره کیش ایجاد شود.

هاشمی تاکید کرد: ما متعهد می‌شویم که اگر خط تولید واکسن کوبا در ایران فعال شود، ایران موظف می‌شود که تنها از کوبا واکسن را خریداری کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج