رئیس کل دادگستری گلستان گفت: باید فرهنگ سازی و پیشگیری در نگاه قانون گذاران و توجه به حق الناس و پایبندی به اخلاق در جامعه پر رنگ‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری موج، هادی هاشمیان در مراسم تودیع و معارفه رئیس دادگستری رامیان با انتقاد از جرم انگاری قوانین اظهار کرد: در دنیا ۴۰۰ تا ۶۰۰ جرم در قوانین تعریف شده است در حالیکه این رقم در کشور ما ۱۹۸۰ جرم است.

وی افزود: به محض تصویب هر قانون هم پشتوانه و ضمانت اجرای آن، حبس تعیین شده و همین امر سبب شده است مردم با کوچکترین مشکل به دادگستری مراجعه کنند و پرونده تشکیل دهند.

این مقام ارشد قضایی استان گلستان ادامه داد: هر چند قانون جدید مجازات اسلامی، ساز و کارهای جایگزین حبس پیش بینی کرده است اما تعداد قوانین و جرم انگاری هایی موجود در آن، اختیارات دستگاه قضایی را در اعمال جایگزین های حبس محدود کرده است.

هاشمیان بیان کرد: باید فرهنگ سازی و پیشگیری در نگاه قانون گذاران پررنگ‌تر شود و تلاش ها بر حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی و کمک به افراد برای افزایش مهارت های رفتاری و حل مشکل متمرکز شود.

رئیس کل دادگستری استان با بیان این که ورود 400 هزار پرونده در سال به محاکم و شوراهای حل اختلاف زیبنده مردم گلستان نیست گفت: سرقت، درخواست طلب، توهین و تهدید بیشتر این پرونده ها را تشکیل می دهد که نشان می دهد باید توجه به حق الناس و پایبندی به اخلاق، در جامعه پر رنگ شود.

هاشمیان افزود: برای حل این مشکل باید بسیج عمومی از دستگاه های فرهنگی، علما، ریش سفیدان در کنار مردم شکل گیرد.

در این مراسم سکان دادگستری رامیان به جعفر ابراهیم نیا روشن سپرده شد و از خدمات عباس اریان پور رئیس پیشین قدردانی شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج