موج

ششمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها 10 و 11 آبان 96 در سالن همایش های رازی برگزارمی شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مینو رفیعی رئیس سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها گفت امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه علوم پزشکی و بهداشتی به دنبال پیشگیری از بیماریهای عفونی و رعایت بهداشت فردی و بهبود تغذیه، بیماریهای ارثی - ژنتیکی و معلولیتهای ناشی از آن بخش قابل توجهی از بیماریها را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر الگوی آینده کشورها انتقال دانش پزشکی از درمان به سوی پیشگیری است.

وی تصریح کرد: سالیانه کودکان معلول بسیاری در کشور ما متولد می‌شود و عواملی چون درصد بالای ازدواج های فامیلی، شیوع بالای بیماری های خونی ارثی مثل تالاسمی، عدم آگاهی مردم درباره پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و ناتوانائی ها و ... در بروز آن ها نقش دارند. و نیمی از موارد معلولیتهای مختلف مانند نابینایی‌ها، ناشنوایی‌ها و موارد عقب‌ماندگی ذهنی شدید به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می‌شوند.

رفیعی ادامه داد: علاوه بر اهداف علمی، دو اتفاق در این کنگره ازجمله بزرگداشت بیستمین سال ارایه خدمات مشاوره ژنتیک به جامعه توسط سازمان بهزیستی . ورود به فعالیتهای پیشگیری از معلولیتها بدلیل انکه یک ماموریت مهم سازمان بهزیستی بود از سال ٧٤ در قالب طرح پیشگیری از تنبلی چشم شروع شده بود. 

لیکن شروع برنامه تخصصی پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک از سال ٧٦ اغاز شد و ادامه یافت و ارتقا پیدا کرد به گونه ای که امروز ٢٥٦ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور داریم که توسط پزشکان دوره دیده (دوره هایی که توسط سازمان بهزیستی و به کمک اساتید برنامه ریزی و اجرا می شود) اداره میشوند.

وی افزود: در طول این بیست سال بیش از یک میلیون پرونده تشکیل شده و مشاوره ژنتیک ارایه شده است.

رئیس این سمینار افزود: اتفاق مهم دوم تصویب قانونی برای اجباری شدن غربالگری زوجین پیش از ازدواج به منظور شناسایی ازدواجهایی است که نسبت به بقیه خطر بیشتری برای تولد فرزند با مشکل ژنتیکی دارند.

این قانون در برنامه ششم توسعه با پیشنهاد سازمان  بهزیستی و همت ریاست سازمان محسنی بندپی و تصویب مجلس گنجانده شده است.

گفتنی است: ششمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها 10 و 11 آبان ماه 96 در سالن همایش های رازی برگزارمی شود

مهلت ارسال مقاله به این سمینار تاپایان شهریورماه می باشد، علاقه مندان جهت اطلاعات بیشتر می توانند به سایت bgcn.ir و یا با شماره ٨٨٢٤٩٧٧٥ تماس حاصل نمایند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها