وزیر آموزش و پرورش معتقد است شرایطی که دانش آموز در خارج مدرسه سپری می کنند باید با داخل مدرسه مطابقت داشته باشد به همین دلیل است که ویژگی های الگوی زندگی ایرانی و اسلامی در سند تحول بنیادین قرار داده شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، محمد بطحایی در آیین تکریم دانش آشتیانی و معارفه خود به عنوان وزیر آموزش و پرورش که در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد گفت: همواره دو چالش پیش روی آموزش و پرورش قرار دارد نخست انتظار و توقع بجایی است که از این وزارتخانه می رود و چالش دوم مقتضیات و محدودیت های کشور است و همواره آموزش و پرورش را با فاصله از اهدافش نگه داشته است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: تنظیم این دو مولفه می طلبد که ما مسیرها و روش‌های جدید را برای رسیدن به نقطه مطلوب پیدا و استفاده کنیم

وی با اشاره به اینکه جای تاسف دارد که در بحران های اقتصادی اولین بخشهایی که لطمه می بینند بخش های فرهنگی و آموزشی است افزود:برنامه های که آمورش پرورش در چهار سال آینده پیگیری می کند به دو دسته تقسیم می شود بخش نخست ناظر بر تحولاتی است که در متن برنامه ها و محتوای آموزشی باید رخ دهد. خوشبختانه سند تحول بنیادین به طور عملیاتی مسیر را روشن کرده و فرصت ارزشمندی است که ما را از مرحله طراحی جدید بی نیاز می کند 

این مقام مسوول با اشاره به بخش دوم این برنامه ها تصریح کرد: بخش دوم برنامه‌های آموزش و پرورش در حوزه تغییر روش و مدیریت در آموزش و پرورش است. این را باید به صراحت بگوییم که راهی که بکار بستیم امکان ادامه دادن در آینده را ندارد و باید روش های جدیدی را به کار ببندیم زیرا 70 درصد نیروی انسانی ما مدرک لیسانس و بالاتر دارند و میانگین خدمت 23 سال است و پتانسیل عظیمی  در این بخش وجود دارد که باید از آن به درستی استفاده کرد.

وی با اشاره به مقرراتی که هیچ انعطافی ندارد، افزود: نظام آموزشی ما به شدت در وظایف حاکمیتی و هم تصدی گری متمرکز است. این در حالی است که درجه پیچیدگی و رسمیت سازمان ما بسیار زیاد است.

وی در ادامه افزود: از خدای بزرگ می‌خواهم به بنده و همکارانم توفیق دهد بتوانیم قدم‌های بزرگی را برای اصلاح نظام آموزشی برداریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج