وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ‌های ایران (هرباریوم) را در محل این سازمان افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد فرهادی امروز در آیین افتتاح موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران (هرباریوم) گفت: تاکنون بیش از 3000 نوع گلسنگ در ایران موجود است که 910 نوع آن به صورت علمی نام‌گذاری شده است و هم اکنون 300 نوع گلسنگ در این موزه در معرض دید و استفاده محققان قرار دارد.

وی افزود: گلسنگ‌ها عموما با قارچ‌ها و جلبک‌ها همزیستی دارند و در تهیه گیاهان دارویی و تحقیقات علوم کشاورزی و زراعی اهمیت زیادی دارند و امروزه از آنها برای تهیه برخی از داروهای آنتی بیوتیک، ضد قارچ و تحریک سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود.

دکتر فرهادی با اشاره به اینکه تنها آسیب گلسنگ‌ها به مجموعه‌های باستانی و آثار تاریخی است، گفت: محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران روشی را برای مبارزه نرم با گلسنگ‌ها ابداع کرده‌اند که هیچ‌گونه تخریب، تغییر رنگ و یا ضرر دیگری برای نقش برجسته و سایر نقوش ندارد.

در جریان بازدید وزیر علوم از موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ‌های ایران مقرر شد فهرست مشخصات گونه‌های گلسنگ‌های ایران در قالب یک پروژه علمی تعریف و پس از انتشار در مجامع علمی داخلی و بین‌المللی ارائه شود.

در ادامه این بازدید، فرهادی از پژوهشکده کشاورزی و تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بازدید کرد و در جریان فعالیت‌های آنان قرار گرفت.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فتح‌الله مضطر زاده رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی و دکتر بهزاد قره‌یاضی رئیس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی وزیر علوم را در این بازدید و افتتاح موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ‌های ایران همراهی می‌کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج