دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: تولید داروهای پیشرفته در حوزه زیست‌فناوری منجر به صرفه‌جویی ارزی سالانه بیش از 600 میلیون دلار شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، مصطفی قانعی درباره تولید داروهای حوزه زیست فناوری در کشور، اظهار داشت:  تولید داروهای پیشرفته در این حوزه، منجر به صرفه‌جویی ارزی سالانه بیش از 600  میلیون دلار شده است. این داروها اغلب برای درمان بیماری‌های صعب‌الاعلاج مانند سرطان، ام اس و غیره مصرف می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر علی‌رغم تحریم‌های موجود با حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به ویژه ستاد توسعه زیست فناوری که تقریبا از 8 سال قبل آغاز شده است، در بخش‌های مختلف حوزه زیست فناوری شاهد موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور هستیم. 

به گفته قانعی، به عبارت بهتر،  استعدادهای متخصصین ایرانی در مدت کوتاهی تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده است. همچنین در بررسی فهرست جدید تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران به خوبی کرد تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها مشهود است. 

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در ادامه افزود: از  بهمن سال گذشته، 41  قلم کالا برای ارسال به ایران نیازمند مجوز ویژه از خزانه‌داری امریکا است که از این میان تعداد 21 قلم آن با برنامه‌ریزی و حمایت قبلی  معاونت علمی ریاست‌جمهوری و ستاد توسعه زیست‌فناوری، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان زیست‌فناوری تولید شده است.

قانعی ادامه داد: این داروها علاوه بر رفع نیاز داخل آمادگی صادرات را هم دارند، تعداد 6 قلم کالا، تجهیزاتی است که با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر نمونه‌سازی آنها با موفقیت انجام شده است و در سال‌های آتی تولید صنعتی آنها توسط شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود.

به گفته وی، مابقی داروها، یعنی تنها 14 مورد، شامل تجهیزاتی است که در کشور تولید نمی‌شوند و ستاد توسعه زیست‌فناوری برنامه حمایتی خود را برای تولید داخلی آنها اعلام کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج