معاون درمان وزارت بهداشت گفت: 950 بیمارستان دولتی، عمومی و خصوصی کشور و به ویژه بخش های اورژانس، دیالیز و بخش ویژه آنها با تمام ظرفیت در خدمت مردم و مسافران نوروزی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر محمد آقاجانی پس از بازدید از EOC وزارت بهداشت، اظهار داشت: اورژانس پیش بیمارستانی یا 115 با استعداد دو هزار و 200 پایگاه اورژانس، 4 هزار و 600 آمبولانس و بیش از 18 هزار نیروی فوریت های پزشکی در کشور در ایام تعطیلات عید نوروز، به مردم خدمات ارائه می دهند.

وی با اشاره به انجام بیش از 25 هزار ماموریت اورژانس در سه روز اول طرح امداد نوروزی، افزود: 30 پایگاه اورژانس هوایی در کشور در آمادگی کامل قرار دارند و در این 3 روز، 22 ماموریت توسط اورژانس هوایی در کشور انجام شده است.

آقاجانی با بیان اینکه در هر شب از تعطیلات نوروز، 800 متخصص مقیم در بیمارستان های کشور حضور دارند، گفت: از دانشگاه های علوم پزشکی خواسته ایم تا دسترسی مردم به خدمات اورژانسی دندانپزشکی در شهرهای بیشتر از 50 هزار نفر را در این ایام، فراهم کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برای دسترسی بهتر مردم به اطلاعات مراکز درمانی در سال گذشته، سامانه ای راه اندازی و در طول سال جاری نیز این سامانه تکمیل شد و مردم می توانند با مراجعه به این سامانه به آدرس darmanyab.behdasht.gov.ir از امکانات این سامانه از طریق وب یا نرم افزار تلفن همراه، بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: در سامانه درمان یاب، اطلاعات 21 هزار موسسه پزشکی در 30 نوع شامل بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، درمانگاه ها و مراکز تصویربرداری وجود دارد که اطلاعات هر یک از موسسات شامل آدرس، شماره تلفن، نوع فعالیت و بخش ها و نوبت کاری آنها درج شده است و مردم در هر نقطه از کشور با مراجعه به این سامانه می توانند نزدیک ترین موسسه پزشکی به محل سکونت خود را انتخاب کرده و به آن مراجعه کنند.

آقاجانی به راه اندازی سامانه تلفنی پاسخگوی 190 توسط وزارت بهداشت اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در صورتی که در حوزه سلامت، مشکلات، پیشنهادات و یا شکایاتی داشته باشند می توانند با شماره گیری 190 بدون پیش شماره، تماس بگیرند و مشکلات مربوط به اورژانس ۱۱۵، تشخیص های پزشکی، مسائل بهداشت محیط و دارو را مطرح کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: امیدواریم که تمهیدات اندیشیده شده توسط وزارت بهداشت باعث شود که مردم به راحتی به خدمات حوزه سلامت دسترسی داشته باشند و آرزوی ایام نوروز کم خطر و کم حادثه ای را برای مردم دارم.

آقاجانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزارت بهداشت برای دسترسی مردم به خدمات اورژانس دندانپزشکی، برنامه ویژه ای دارد و بنا است در ایام تعطیلات نوروز، در شهرهای بیشتر از 50 هزار نفر، حداقل یک مرکز دندانپزشکی خصوصی یا دولتی، فعال باشند البته در سال 96 در بخش های اورژانس بیمارستانی، بخش اورژانس دندانپزشکی هم راه اندازی خواهند شد.

وی با بیان اینکه بخشی از ظرفیت اتاق های عمل بیمارستانهای کشور در ایام نوروز، فعال هستند، اضافه کرد: قطعا در صورتی که اعمال جراحی اورژانسی پیش بیاید، اتاق های عمل آماده هستند البته حجم اعمال الکتو(غیر اورژانسی) در ایام نوروز، کاهش می یابد اما جراحی های اورژانس به طور کامل انجام خواهد شد.

آقاجانی پیشگیری از وقوع حوادث و سوانح را مهمتر از درمان عنوان کرد و از مردم خواست تا در زمان رانندگی، مقررات و قوانین رانندگی را به طور کامل رعایت کنند و از رانندگی با حالت خواب آلودگی و خستگی، اجتناب کنند.

وی در پایان یادآور شد: بیمارانی که بیماری های مزمن مانند فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی، حتما داروها و نسخه های پزشکی را در طول سفر به همراه داشته باشند./

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج