نهاد ویکی لیکس که همین چندی قبل اقدام به انتشار حدود ۳۰۰ هزار ایمیل حزب عدالت و توسعه ترکیه کرده بود، اکنون پیکان خود را بعد از مشخص شدن تقریبی وضعیت رقابت های انتخاباتی آمریکا، متوجه کمیته ملی حزب دموکرات کرده است و در حدود ۱۹ هزار ایمیل این حزب را که اطلاعات اساسی در مورد کمک های مالی در بر دارد، منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی که حزب دموکرات و به ویژه هیلاری کلینتون به شدت نیازمند آن هستند که در آستانه جدی تر شدن رقابت های انتخاباتی در ایالات متحده و بعد از تعیین رسمی دونالد ترامپ به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه، به شدت از موضوع ایمیل ها دوری کنند، نهاد افشاگر ویکی لیکس اقدام به انتشار بیش از ۱۹ هزار ایمیل کمیته ملی حزب دموکرات در قالب یک پایگاه داده قابل جستجو کرده است - اینجا.

این ایمیل ها مربوط به دوره زمانی ژانویه سال قبل تا ماه می سال میلادی جای است و نشان میدهد که مقامات این حزب در ایالات متحده دیدگاه های منفی نسبت به برنی سندرز رقیب هیلاری کلینتون داشته و عامدانه به ضرر وی در این رقابت حرکت کرده اند. از سوی دیگر این ایمیل ها نشان میدهد که اعضای حزب دموکرات از تلاش های جاعلانه ای برای هدف قرار دادن دونالد ترامپ استفاده کرده و حتی موارد و اسناد سری و محرمانه را نیز در اختیار گزارشگرها قرار داده اند.

منبع منتشر کننده این ایمیل ها به نظر هکری به نام «گوسیفر ۲» است و البته حزب دموکرات هکرهای روسی را گویا در این زمینه مقصر قلمداد کرده اند. نهاد ویکی لیکس خود منبعی برای افشای این اطلاعات ذکر نکرده است.

ویکی لیکس ادعا کرده است که این تنها یک بخش از سری اقدامات افشاگرانه ای است که قرار است این نهاد علیه هیلاری کلینتون به آن دست زده و طی آن اسناد زیادی بر علیه نامزد اصلی حزب دموکرات افشا و منتشر کند. اما در عین حال انتقادات زیادی علیه این اقدام به دلیل اطلاعات خصوصی که در این ایمیل ها وجود داشته است، متوجه این نهاد شده.

دلیل این انتقادات آن است اطلاعات حساسی نظیر شماره تلفن، آدرس ایمیل، شماره پاسپورت و حتی برخی اطلاعات مالی اعضای برجسته حزب دموکرات آمریکا که ایمیل های آنها افشا شده در این اسناد موجود است.

نکته جالب در این میان آن است که بیشتر این ایمیل ها حول و حوش موضوع کاندیداتوری برنی سندرز است که میان اعضای برجسته حزب رد و بدل شده است و در باره این موضوع بحثمیکند که چگونه هیلاری کلینتون باید با جبهه چپ در حزب دموکرات – برنی سندرز – مقابله کند.

یکی از این ایمیل ها در بر دارنده اطلاعاتی اساسی در مورد ارتباط نزدیک حزب دموکرات با رسانه ها و وب سایت ها برای انتشار مقالات مربوط به این حزب است. طی ایمیل های متفاوتی اعضای برجسته حزب دموکرات حتی به گزارشگران و سردبیران وب سایت ها در مورد تیترهای انتخاب شده برای مقالات آنها تذکر و توصیه داده اند.

علیرغم آن که هیلاری کلینتون اخیرا در موضوع پرونده ایمیل های خود تبرئه شده است، انتشار ایمیل های حزب دموکرات در حجم انبوه میتواند یک دردسر تازه برای این حزب در آستانه رقابت های انتخاباتی ایالات متحده به وجود آورد. هنوز این حزب در مورد این اقدام ویکی لیکس واکنش نشان نداده است.