وزیر اتحادیه اروپای ترکیه پس از دیدار خود با وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد اگر ترکیه عضو اتحادیه اروپا نباشد باز هم یک قدرت بزرگ اروپایی است.

به گزارش خبرگزاری موج؛ به نقل از خبرگزاری سی ان ان ترک، عمر چلیک، وزیر اتحادیه اروپای ترکیه در سفر خود به ایتالیا با پائولو جنتیلونی وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران با اشاره به مشارکت ترکیه برای مقابله با بحران پناهجویان گفت: این مبارزه برای ایجاد امنیت اروپا است اگرچه ترکیه هنوز عضو اتحادیه اروپا نشده است اما یک قدرت بزرگ اروپایی است و نمی‌توان ترکیه را خارج از اروپا دانست.

وی با اشاره به توافق انجام شده میان اتحادیه اروپا و ترکیه برای حل بحران پناهجویان گفت: مدیریت درست بحران پناهجویان می‌تواند باعثحفظ ارزش‌ها و دموکراسی موجود در اتحادیه اروپا شود.

همچنین وزیر خارجه ایتالیا در این دیدار گفت: از ابتدا موضع ایتالیا نسبت به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا کاملا آشکار بوده است ما بر این باوریم که ترکیه باید عضو اتحادیه اروپا باشد.

وی با بیان اینکه توافق ترکیه و اتحادیه اروپا در زمینه حل بحران پناهجویان به خوبی عمل می‌کند، گفت: این بلوک باید برای عضویت کامل ترکیه تمام تلاش خود را انجام دهد در همین راستا توافق لغو ویزا برای شهروندان ترکیه بسیار مهم است.

در همین راستا چلیک در پاسخ به سوالی درباره لغو ویزا برای شهروندان ترکیه گفت: ما بر این باوریم که تمام ۷۲ شرط را اجرا کرده‌ایم تنها اتحادیه اروپا خواستار برخی تغییرات درباره قانون مبارزه با تروریسم است. ما در برابر این خواسته اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم که در شرایط کنونی نمی‌توانیم تغییری در قانون خود ایجاد کنیم.

همچنین وزیر خارجه ایتالیا در پاسخ به سوالی درباره برگزاری رفراندوم در مورد باقی ماندن یا نماندن انگلیس در اتحادیه اروپا گفت: هرگونه خروج انگلیس از این اتحادیه می‌تواند نتیجه منفی هم برای اتحادیه اروپا و هم برای انگلیس داشته باشد.