فرمانده سپاه قدس گیلان از حضور ۲۴۴ هزار نفر در چهار اجلاسیه و نماز جمعه نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، سردار محمد عبدالله‌پور ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تبریک دهه کرامت و گرامی‌داشت یاد شهید محمود صارمی در آستانه روز خبرنگار اظهار کرد: نامگذاری روزها با نام شهدا از افتخارهای انقلاب اسلامی است.

وی، روز خبرنگار را بهترین فرصت برای قدردانی از تلاش خبرنگاران در پوشش اخبار نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان عنوان کرد و افزود: شهدا کنگره مذکور را به طور مستقیم هدایت و اجرا کردند.

فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه برگزاری نخستین کنگره ۸ هزار شهید استان ناگفته‌هایی دارد، تصریح کرد: دعوتنامه از سردار سلیمانی به عنوان سخنران ویژه مراسم با امضای مادران شهیدان یوسفی، ربانی، قناد، قلی‌پور، فتحی‌فر و ساغری ارسال شد و سردار نتوانست به مادران شهدا «نه» بگوید.

عبدالله‌پور از برگزاری ۱۵ کنگره ملی شهدای استان‌های کشور در مدت ۱۵ سال گذشته خبر داد و بیان کرد: نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان با کمترین هزینه و به طور مردمی برگزاری شده است.

وی به تلاش ۱۰۳ واحد برای برگزاری نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان اشاره کرد و گفت: تعداد ۷۵ هزار نفر از مردم گیلان در چهار اجلاسیه و نماز جمعه کنگره مذکور حضور پیدا کردند.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به برگزاری ۱۶ یادواره شهرستانی نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید استان در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، خاطرنشان کرد: در مجموع ۴۸ هزار نفر در یادواره‌های مذکور شرکت کردند.

عبدالله‌پور به بازدید ۷۰ هزار نفر از نمایشگاه نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان در میدان شهدای ذهاب رشت اشاره کرد و یادآور شد: ۱۶ هزار نفر از رزمایش ستارگان درخشان بازدید کردند.

وی با بیان اینکه در سه یادواره شهرستان رشت در مجموع ۱۲ هزار نفر حضور پیدا کردند، اظهار کرد: تعداد دو هزار نفر از مردم در مزار شهدای گلزار شهر رشت شرکت کردند.

فرمانده سپاه قدس گیلان از بازدید ۲۰ هزار نفر از نمایش‌های خیابانی نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید استان خبر داد و افزود: یک‌هزار نفر در مراسم غبارروبی بقعه خواهر امام رضا(ع) رشت حضور داشتند.

عبدالله‌پور با اشاره به اینکه در مجموع ۲۴۴ هزار نفر به طور مستقیم در برنامه‌های نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان شرکت کردند، بیان کرد: تعداد ۳۲۰ نفر خادم ویژه در کنگره مذکور داشتیم.

وی به حضور یک‌هزار و ۸۵ نفر مهمان خارج از استانی و ملی در نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان اشاره کرد و گفت: ۵۰ نفر دانشجوی خارجی در مراسم کنگره مذکور در استان شرکت کردند.