کارشناس هواشناسی گیلان از استقرار جوی پایدار و هوای گرم در این استان تا اواسط هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، یوسف میر‌ه‌جینی امروز در جمع خبرنگاران در رشت با اشاره به استقرار هوای گرم تا اواسط هفته آینده در گیلان اظهار کرد: تجزیه و تحلیل جدیدترین هواشناسی بیانگر استقرار جوی غالباً پایدار و هوای گرم در منطقه تا اواسط هفته آینده است.

وی با بیان اینکه شرایط برای برداشت محصول برنج مهیاست، افزود: با استقرار هوای گرم و بالا بودن رطوبت نسبی برای جلوگیری از گرمازدگی به‌ کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی توصیه می‌شود در ساعت اوج گرما از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند.

کارشناس هواشناسی گیلان ادامه داد: با توجه به استقرار هوای گرم در منطقه افزایش مصرف برق پیش‌بینی می‌شود که لازم است در زمینه صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آن اقدام شود.

وی با تصریح بر اینکه بخش‌های مختلف اجرایی گیلان با توجه به وضعیت هوا و جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی آمادگی لازم را داشته باشند، گفت: دستگاه‌های اجرایی گیلان توصیه‌های کارشناسی خود را اطلاع‌رسانی کنند.

میر‌ه‌جینی با بیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع‌رسانی می‌شود، به آماری از وضعیت دمای نقاط مختلف استان اشاره کرد و متذکر شد: در تیر ماه گذشته ایستگاه منجیل با دمای ۲۷٫۷ درجه‌ سلسیوس بالاترین میانگین دمای ماهانه و ماسوله با ۱۹٫۶ درجه‌ سلسیوس کمترین دمای میانگین ماهانه را در بین ایستگاه‌های استان به خود اختصاص داده‌اند.

وی درباره میزان بارندگی در تیرماه امسال خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها در تیر ماه امسال در جلگه شرقی و مرکزی گیلان در مقایسه با سال گذشته و شرایط میانگین بلندمدت به طور چشمگیر افزایش یافته است.

کارشناس هواشناسی گیلان بیشترین مقادیر بارش ماهانه ثبت شده در تیر ماه امسال را ۱۷۴ میلی‌متر مربوط به ایستگاه رودسر عنوان کرد و یادآور شد: رکورد بیشترین بارندگی در ۲۴ ساعت ۱۳۸ میلی‌متر در ایستگاه کشاورزی رشت به ثبت رسیده است.

به گفته وی، از ابتدای سال زراعی ۹۵-۹۴ تا پایان تیر ماه در پهنه استان گیلان ۹۳۱٫۹ میلی‌متر یعنی حدود ۱۰۳٫۹ درصد از بارش یک سال زراعی به ثبت رسیده که در مقایسه با میانگین بلندمدت، ۲۲٫۲ درصد افزایش بارندگی داشته است.

میر‌ه‌جینی با اشاره به جایگاه کشوری گیلان در بحثبارش‌ها، تصریح کرد: گیلان از نظر افزایش حائز مقام ششم در بین استان‌های کشور شده است.