استاد تمام ایرانی دانشگاه علم و صنعت نروژ بابیان اینکه ایران در زمینه نقشه‌برداری کشوری پیشرفته است، اظهار کرد: سرفصل‌های درسی در دانشگاه‌های ایران با دانشگاه علم و صنعت نروژ تقریباً در یک سطح است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، پروفسور حسین نهاوندچی پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی بررسی جا به‌جایی‌های زمین، سازه‌ها و ابنیه فنی با استفاده از ماهواره‌ها در محل سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان اظهار کرد: دانشجویان ایرانی از آخرین امکانات رشته نقشه‌برداری در دانشگاه‌های کشور برخوردار هستند.

وی ایران را در زمینه نقشه‌برداری کشوری پیشرفته دانست و افزود: سرفصل‌های درسی در دانشگاه‌های ایران با دانشگاه علم و صنعت نروژ تقریباً در یک سطح است.

این استاد تمام ایرانی دانشگاه علم و صنعت نروژ با بیان اینکه تعداد مقالات ارائه شده توسط اساتید و دانشجویان رشته مهندسی نقشه‌برداری در مجلات معتبر بین‌المللی زیاد است، ادامه داد: دانشجویان ایرانی از تازه‌ترین امکانات در رشته نقشه‌برداری دنیا برخوردار هستند.

وی با تصریح بر اینکه ایران در زمینه نقشه‌برداری نسبت به برخی از کشورهای اروپایی در جایگاه بالاتری قرار دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به گران قیمت بودن انجام فعالیت‌های نقشه‌برداری به صورت کلاسیک، استفاده از فناوری و اطلاعات ماهواره‌ها به این حوزه بسیار کمک می‌کنند تا دسترسی به اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام شود.

نهاوندچی برگزاری نشست تخصصی مذکور را فرصت بسیار خوبی برای استفاده از دانش و تخصص عنوان کرد و متذکر شد: «ژئودوزی» رشته‌ای بسیار تخصصی و شاخه‎ای از ریاضیات کاربردی و علوم زمین است که با تعیین شکل و ابعاد زمین، تعیین موقعیت دقیق روی آن و بررسی میدان ثقل زمین و تغییرات آن سر و کار دارد.

به گزارش موج، پروفسور نهاوندچی یکی از برجسته‌ترین اساتید در حوزه «ژئودوزی» است.