کامبیز عباسی گفت: تولید برنج به دلیل پایین بودن بهره‌وری آب باید در دو استان گیلان و مازندران انجام شود و کشت برنج در استان‌های دیگر مورد تأیید، قبول و حمایت وزارت جهاد کشاورزی نیست.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، کامبیز عباسی پیش از ظهر امروز در ستاد برداشت برنج با حضور نمایندگان شش استان کشور در گیلان اظهار کرد: کشت برنج در تمام استان‌ها به غیر گیلان و مازندران باید متوقف شود.

وی ادامه داد: تولید برنج به دلیل پایین بودن بهره‌وری آب باید در دو استان گیلان و مازندران انجام شود و کشت برنج در استان‌های دیگر مورد تأیید، قبول و حمایت وزارت جهاد کشاورزی نیست.

رئیس صنایع کشاورزی و مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه چهارپنجم کشت برنج در گیلان و مازندران انجام می‌شود، افزود: هیچ‌گونه تسهیلاتی برای کشت برنج به غیر از این دو استان پرداخت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان سطح کشت برنج کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: به دنبال استفاده از روش‌های جدید برای کاهش آب هستیم و کشت نشایی را دنبال می‌کنیم.

عباسی یادآور شد: از سال‌های گذشته تا امسال چهار خط اعتباری برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی در کشور اختصاص داده شده است.

وی با تصریح بر اینکه خط اعتباری نخست ۷۵۰ میلیارد تومان اختصاص داده و تمام این مبلغ جذب شده است، متذکر شد: در خط اعتباری دوم ۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده و تاکنون ۹۴ درصد آن جذب شده است.

به گفته رئیس صنایع کشاورزی و مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، در خط اعتباری سوم یک‌هزار میلیارد تومان اختصاص داده که ۷۰ درصد از آن جذب شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص داده شده است، افزود: از این رقم تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان برای دریافت در بانک‌ها ثبت شده که ۳۳ درصد از اعتبارات محسوب می‌شود.

عباسی پرداخت خط اعتباری را در مکانیزاسیون زراعت، باغ، دام و طیور عنوان کرد و متذکر شد: تاکنون تنها ۷۰ میلیارد تومان معادل شش درصد جذب شده که سهم هرکدام از استان‌های گیلان و مازندران ۵۰ میلیارد تومان است.

به گزارش موج، در ستاد مذکور نمایندگان استان‌های برنج‌خیز سیستان و بلوچستان، فارس، اصفهان، گلستان، مازندران و گیلان حضور دارند.