مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: این میزان تولید نهال توسط بخش دولتی وخصوصی انجام می‌شود و حدود شش هزار عرصه جنگلی را احیا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه گیلان به دلیل ویژگی‌های منحصر به‌فرد هر ساله پذیرای میلیون‌ها نفر مسافر و گردشگر است، افزود: گردشگران بسیاری برای دیدن طبیعت بکر و بهره‌مندی از زیبایی‌های منابع طبیعی آن به این استان سفر می‌کنند.

داوود زارع سهم پوشش جنگلی این استان را بیشتر از دیگر استان‌های دیگر کشور عنوان کرد و ادامه داد: به همین دلیل گیلان یکی از سرسبزترین و زیباترین استان‌های کشور است.

وی حفاظت از جنگل‌ها و انفال الهی را جزو رسالت مهم منابع طبیعی بیان کرد و گفت: مشارکت مردم از جمله گردشگران و مسافران در حفظ منابع طبیعی استان امری مهم بوده و می‌تواند گام مهمی در راستای حراست از جنگل‌ها برداشته شود.

زارع توسعه نیمی از جنگل‌های استان را نیازمند اختصاص اعتبارات دولتی طبق مصوبه بند ۹ هیأت وزیران دانست و تصریح کرد: تعداد زیادی از مردم استان با بهره‌برداری چوبی از جنگل امرار معاش می‌کنند که ادامه این روند مشکلات اقتصادی و اجتماعی در آینده دارد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح استراحت جنگل موجب جلوگیری از بروز مشکلات معیشتی مردم می‌شود، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه ضمن رعایت مصوبات دولت از عرصه‌های جنگلی حفاظت شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان جنگل‌کاری شده است، یادآور شد: جنگل‌کاری‌ها با غرس درختان سوزنی برگ، پهن برگ محلی و بومی سازگار با منطقه انجام شده است.

وی ‌استفاده از ظرفیت جنگل‌کاری‌های جلگه‌ای و استفاده از توان موجود با مشارکت مردم و مدیریت یکپارچه حوزه‌های آبخیز را از سیاست‌های منابع طبیعی عنوان کرد.

زارع با تصریح بر اینکه سالانه حدود ۶ میلیون اصله نهال از گونه‌های جنگلی در گیلان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: این میزان تولید نهال توسط بخش دولتی وخصوصی انجام می‌شود و حدود شش هزار عرصه جنگلی را احیا می‌کند.

به گفته وی گیلان در کاهش چشمگیر برداشت از جنگل طی دو سال اخیر دارای کارنامه قابل قبولی در کشور است.