وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ساخت این راه آهن حدود یک میلیارد دلار نیاز است و مذاکرات به صورت همزمان با بخش خصوصی داخلی از محل منابع صندوق توسعه‌ ملی و سرمایه گذارانی از جمهوری آذربایجان، ایتالیا و چک در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان، وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با استاندار و نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند ساخت راه آهن رشت - قزوین به عنوان یکی از مهمترین مصوبات سفر دولت با سرعت خیلی خوبی در حال انجام است، گفت: تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این اصل استوار است که این پروژه بزرگ بدون تأخیر و در زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.

عباس آخوندی با اشاره به فعال بودن پیمانکاران راه آهن رشت - قزوین گفت: ۵۰ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران بوسیله‌ی انتشار اسناد خزانه پرداخت شد.

آخوندی افزود: برای ریل گذاری مسیر نیز به اندازه کافی اعتبارات در نظر گرفته شده و تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه یک ایستگاه راه آهن در داخل شهر رشت به اجرای پروژه اضافه شده است، گفت: در قطعه‌ی رشت به انزلی نیز تأکید وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ساخت ایستگاه دو منظوره ریلی و بندری است.

آخوندی به مذاکرات صورت گرفته در خصوص راه آهن رشت - آستارا نیز اشاره کرد و گفت: برای ساخت این راه آهن حدود یک میلیارد دلار نیاز است و مذاکرات به صورت همزمان با بخش خصوصی داخلی از محل منابع صندوق توسعه‌ ملی و سرمایه گذارانی از جمهوری آذربایجان، ایتالیا و چک در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: البته جمهوری آذربایجان وعده داده است که ۵۰۰ میلیون دلار برای راه آهن رشت - آستارا سرمایه گذاری می‌کند.

آخوندی به آغاز مطالعات راه آهن رشت - قائمشهر اشاره کرد، گفت: برای اجرای این طرح نیز تقاضای ماده ۲۱۵ داده‌ایم تا رینگ ریلی رشت به قائمشهر ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی بر عزم این وزارتخانه برای توسعه فرودگاه رشت هم خبر داد و گفت: با خریدهایی که درخصوص هواپیماهای جدید در حال انجام است تعداد پروازهای فرودگاه نیز افزایش می‌یابد.

وی از عزم وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل باقیمانده آزاد راه رشت - قزوین خبر داد و گفت: برای ۸ کیلومتر باقی مانده حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که دو برابر کل هزینه‌ای است که برای آزاد راه در زمان افتتاح انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از دستور برای تکمیل مدارس و واحدهای آموزشی مسکن مهر با مشارکت استانداری گیلان خبر داد.

استاندار گیلان نیز در این نشست با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه‌های بزرگ در استان گفت: تکمیل به موقع پروژه‌ی راه آهن رشت - قزوین از مطالبات مردم گیلان و از مصوبات مهم سفر کاروان تدبیر و امید است.

نجفی با اشاره به سفر میلیون‌ها گردشگر به گیلان و ترافیک سنگین در آزاد راه رشت - قزوین در تعطیلات عید سعید فطر گفت: با تکمیل آزاد راه و بهره‌برداری کامل از ۳٫۲ کیلومتر در حال اجرا این ترافیک کمتر می‌شود.

وی همچنین خواستار افزایش پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت شد و گفت: گیلان باتوجه به موقعیت گردشگری که دارد مستعد افزایش پروازها است.

استاندار گیلان تکمیل کنارگذرهای استان به همراه بهره‌برداری از راه آهن را برای کاهش ترافیک سنگین در زمان سفر ضروری دانست و از وزیر راه و شهرسازی تقاضا کرد دستورات ویژه‌ای در این زمینه بدهد.

وی گفت: اجرای خط ریلی رشت به قائمشهر و تعیین سرمایه گذار پروژه رشت به آستارا نیز از موارد دیگری است که منجر به گسترش توانمندی‌های ارتباطی گیلان می‌شود.

نجفی با بیان اینکه تمام تلاش در گیلان در بخش گسترش زیرساختهای مسکن مهر است، گفت: افزایش وتکمیل واحدهی آموزشی نیاز ساکنان مسکن مهربویژه در رشت است.

نجفی همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست درخصوص تسریع در ساخت بیمارستان‌های نیمه تمام دستورات لازم را بدهد و گفت: حداقل ۳ بیمارستان امسال با تجهیز وزارت راه و شهرسازی آماده افتتاح خواهد شد.

نماینده لنگرود و رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسریع در ساخت راه آهن و تکمیل باقیمانده آزاد راه رشت - قزوین گفت: گسترش راه‌های روستایی گیلان و روکش آسفالت راه‌های ییلاقی در ارتفاعات از نیازهای استان گیلان است.

مهرداد لاهوتی ادامه داد: توسعه‌ فرودگاه رشت، انتخاب پیمانکار قطعات ۷ و ۸ راه آهن رشت - انزلی، توسعه بنادر و تکمیل کنارگذرهای استان از جمله خواسته‌های استان است.

لاهوتی همچنین بر تجهیز راه و شهرسازی به ماشین آلات سنگین که در زمان بحران‌های طبیعی از جمله برف سنگین برای استان ضروری است، تأکید کرد.