مدیرکل گمرک آستارا درباره درآمد عمومی اداره‌کل گمرک آستارا در چهار ماه نخست امسال گفت: در این مدت بالغ بر ۱۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون ریال درآمد گمرک آستارا بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج از آستارا، مدیرکل گمرک آستارا در جمع خبرنگاران این شهرستان با اشاره به صادرات کالای غیرنفتی در چهار ماه نخست امسال اظهار کرد: در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه امسال ۱۲۰ هزار تن کالا از آستارا صادر شده است.

رسول امیدی افزود: کالای صادراتی مذکور به ارزش ۵۹ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه فرستاده شده است.

مدیرکل گمرک آستارا عمده کالای صادره را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد.

به گفته وی، ۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۱ میلیون دلار از مبدأ گمرک آستارا از کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

امیدی مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی را از جمله کالاهای وارداتی عنوان کرد.

وی با اشاره به ترانزیت خارجی ورودی کالا افزود: در مدت مذکور ۱۴ هزار و ۵۷۲ تن کالا به ارزش ۴۳ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

این مسؤول ادامه داد: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۴ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۱۱۸ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد.

امیدی اضافه کرد: کالای مذکور از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

به گفته وی، میزان ترانزیت خارجی خروجی ۷۸ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۳ میلیون دلار از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین بوده است.

امیدی مقدار مذکور ترانزیت کالا را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به لحاظ وزن ۱۵ درصد و از نظر ارزش با ۹ درصد افزایش بیان کرد.

وی گفت: عمده کالایی که از طریق مذکور ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

مدیرکل گمرک آستارا از صادرات ۲۵۷ تن کالا به ارزش یک‌ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و اظهار کرد: عمده کالای صادرات چمدانی به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی بوده است.

وی تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز زمینی آستارا در چهار ماه نخست امسال را ۲۳۲ هزار و ۸۲۵ نفر اعلام کرد.

امیدی یادآور شد: آمار اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی دو درصد و از نظر مسافران ورودی هفت درصد افزایش داشته است.

وی درباره درآمد عمومی اداره‌کل گمرک آستارا در چهار ماه نخست امسال خاطرنشان کرد: در این مدت بالغ بر ۱۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون ریال درآمد گمرک آستارا بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد کاهش داشته است.