وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت در گیلان توسعه صنایع صادرات محور است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با استاندار گیلان و مجمع نمایندگان گفت: برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در گیلان توسعه صنایع صادرات محور است.

محمدرضا نعمت زاده در این نشست که در تهران با هدف بررسی مسائل و مشکلات برگزار شد با اشاره به کمبود و مرغوبیت زمین در گیلان گفت: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در توسعه‌ شهرک‌ها و نواحی صنعتی گیلان توسعه در ارتفاع است.

نعمت زاده با بیان اینکه وزارتخانه‌ مزبور تلاش دارد تا زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی گیلان را گسترش دهد، گفت: توسعه‌ شهرک‌های صنعتی در گیلان باتوجه به مزیت‌های فراوان این استان بویژه داشتن مرزهای دریایی و زمینی با هدف صنایع صادرات محور است.

وی ادامه داد: گیلان در صنایع تبدیلی و کشاورزی نیز دارای امتیازات ویژه‌ای است و باید طرح‌های نیمه تمام این استان تکمیل و طرح‌های راکد را نیز فعال کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت‌های مناطق آزاد برای صادرات گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال مذاکره با چند سرمایه‌گذار بزرگ برای معرفی به منطقه‌ آزاد انزلی است تا از ظرفیت این منطقه برای ایجاد صنایع صادرات محور استفاده کنیم.

نعمت زاده با اشاره به حذف جوایز صادراتی از سال ۸۹ افزود: امسال توانستیم با کمک مجلس ردیفی را برای این منظور فراهم کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از انجام مذاکرات برای اجرای توافقنامه‌ تجارت ترجیحی بین کشورهای اوراسیا با ایران خبر داد و گفت: در حال مذاکره برای تهیه پیش نویس نهایی متن توافقنامه هستیم و این متن پس از نهایی شدن به امضای روسای کشورها خواهد رسید.

وی همچنین از دستور به شرکت ایمیدرو برای بهسازی مسیر سیاهکل به دیلمان خبر داد.

استاندار گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه گیلان به عنوان استان مبتکر در تشکیل کارگروه رفع موانع تولید محسوب می‌شود، گفت: در این نشست‌ها ۴۳ درصد از مشکلات مطرح شده واحدهای تولیدی که از اختیارات استانی بود برطرف شد.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه حل این مشکلات نظیر مسائل بانکی، مالیاتی، بیمه‌ی تأمین اجتماعی، فراهم کردن زیر ساخت‌های زیربنایی نظیر آب، برق و گاز و حل اختلافات بین دستگاهی از اختیارات استانی بود، گفت: بیش‌ترین مصوبات کارگروه در حوزه‌ مطالبات معوقه بانکی بوده و مسائل محیط زیست، مالیاتی و تأمین اجتماعی در رده‌های بعدی مصوبات قرار دارند.

نجفی در ادامه سخنانش با اشاره به کاهش نرخ بیکاری از ۱۵٫۶ به ۱۱ درصد در دولت تدبیر و امید در گیلان گفت: این آمار از دستاوردهای مثبت در استان محسوب می‌شود اما نسبت جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاهی به قشرهای دیگر بیش‌تر است.

وی گفت: در چنین شرایطی حمایت از بخش صنعت برای تولید اشتغال بسیار مهم است.

استاندار گیلان همچنین با اشاره به پرداخت ۴۷۰ میلیارد تومان تسهیلات ابلاغی برای صنایع کوچک و متوسط در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به استقبال خوبی که از سوی تولید کنندگان در استان مشاهده شده و ثبت نام‌هایی که انجام گرفته انتظار داریم این اعتبار افزایش یابد.

نجفی همچنین خواستار تسریع در پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه‌ ملی برای طرح‌های بزرگ شد و گفت: برای طرح‌های مهم و بزرگ با پیشرفت کمتر از ۶۰ درصد نیز خواستار اختصاص اعتبارات هستیم.

وی همچنین آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی گیلان را که از انتظارات مردم و مصوبات سفر است را خواستار شد و گفت: باتوجه به حجم سرمایه گذاری چند هزار میلیارد تومانی برای اجرای این طرح مذاکرات مختلفی با سرمایه گذاران در حال انجام است.

نجفی همچنین به عدم موافقت استان گیلان با انتقال بخشی از ماشین آلات شرکت دخانیات به خارج از استان اشاره کرد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست در این بخش کمک‌های لازم را انجام دهد.

نماینده‌ لنگرود و رئیس مجمع نمایندگان نیز در این نشست با قدردانی از تلاش‌های دولت و استاندار در استان گیلان برای شکوفایی بخش صنعت گفت: متأسفانه در دهه‌های گذشته گیلان را از صنعتی شدن محروم کردند و این مسئله باعثعقب ماندگی‌ها در این بخش شد.

مهرداد لاهوتی گفت: در سه سال گذشته برای جبران این عقب ماندگی‌ها تلاش‌های خوبی در گیلان صورت گرفته است اما انتظار داریم توجه‌ خاصی به استان در بعد ملی در بخش صنعت و معدن انجام پذیرد.

وی خواستار توسعه‌ شهرک‌های صنعتی، با توجه به گسترش زیرساخت‌های آن شد و گفت: آغاز اجرای عملیات پتروشیمی از مطالبات استان گیلان است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان به بحثکارخانه‌ چوکا اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمک به بازسازی و نوسازی این کارخانه و کاهش مشکلات آنان کمک کند.

در این نشست همچنین هر یک از نمایندگان به بیان مسائل مرتبط با صنعت، معدن و تجارت استان و شهرستان خود پرداختند.