مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیر هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد گیلان گفت: تمام تلاش ما در راستای احرای برنامه های تسهیل گرایانه در چگونگی خدمات دهی به سازمان های مردم نهاد است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، یونس رنجکش امروز در سومین جلسه شورای مشورتی سازمان های مردم نهاد گیلان با تاکید بر اینکه باید زمینه های حضور بهتر فعالیت های داوطلبانه را فراهم کنیم، افزود: هماهنگی های بین دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد موجب توان افزایی هر دو مجموعه در خدمات رسانی به مردم می شود.

وی یادآور شد: در قوانین کشور دولت برای حضور مردم در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی تسهیلاتی را در نظر گرفته که این مشوق ها، موجب تسهیل در فرایند کارها و برنامه ها خواهد شد. رنجکش اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که سازمان های مردم نهاد با آن روبرو هستند، تفسیرهایی است که در حوزه دستگاه های اجرایی از قوانین می شود که تبیین قوانین در این زمینه توسط کارشناسان خبره می تواند راهگشا باشد. وی افزود: هر میزان بتوانیم با استفاده از ظرفیت های قانونی مردم در عرصه های اجتماعی بیشتر بهره مند شویم، قادر خواهیم بود در رفع نگرانی های اجتماعی بهتر موفق باشیم. رنجکش گفت: وقتی ظرفیت های بالقوه ای در جامعه برای انجام فعالیت های داوطلبانه بر اساس آموزه های دینی، مذهبی و انسانی وجود دارد؛ غافل شدن از این توانایی ها موجب هدررفتن سرمایه های اجتماعی می شود. وی افزود: کارشناسان و مدیران دستگاه های اجرایی باید بتوانند با تفسیر درست از قوانین کشور راهکارهایی را که دولت برای بهره مندی و تسهیل کردن فعالیت سازمان های مردم نهاد فراهم کرده، تبیین و راهنمایی های درستی انجام دهند. در این جلسه همچنین مقرر شد تا کارگاه آموزشی برای آشنایی سمن های گیلان در زمینه قوانین کار و امور اجتماعی و بیمه تامین اجتماعی برگزار شود. بالغ بر ۳۰۰ تشکل مردم نهاد در قالب سازمان هایی همچون انجمن های خیریه، حوزه جوانان، محیط زیست و مددکاری در گیلان فعالیت می کنند. از این تعداد سازمان های مردم نهاد در استان، حدود ۶۰ سمن از استانداری و مابقی از نهادهایی از قبیل نیروی انتظامی، اداره کل ورزش و جوانان، بهزیستی و محیط زیست گیلان مجوز گرفته اند.