رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از ارائه طرح صنعتی تولید الیاف پلی‌استر با ظرفیت سالانه هفت هزار تن در این استان خبر داد.

به گزارش خبر گزاری موج از بندر انزلی، علی منتظری عصر امروز در جریان بازدید از بندر این شهرستان با اشاره به صادرات ۴۲ میلیارد دلاری کالا از کشور در سال گذشته اظهار کرد: امسال صادرات ۵۰ میلیارد دلار کالا از کشور هدف‌گذاری شده است.

وی به صادرات ۳۱۰ میلیون دلار کالا در سال ۹۴ از گمرکات گیلان اشاره کرد و افزود: امسال برنامه‌ریزی برای ۴۰۰ میلیون دلار کالا از گمرکات استان انجام شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه طرح صنعتی تولید الیاف پلی‌استر با ظرفیت سالانه هفت هزار تن در استان ارائه شده است، تصریح کرد: وجود بازار مناسب، کمبود محصول در داخل، کاربرد بسیار محصول مذکور در ۵۰ درصد از نساجی‌ها و همچنین کاربرد صنعتی از ویژگی‌های ارائه طرح مذکور در گیلان است.

منتظری، محل اجرای طرح صنعتی تولید الیاف پلی‌استر را منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی خواند و بیان کرد: امکانات موجود به منظور صادرات، نزدیکی به مرکز استان و کمترین مشکلات زیست محیطی در راستای اجرای طرح از ویژگی‌ها و مزایای اجرای تولید مذکور در گیلان است.

ایشان به وجود زیرساخت‌های آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت، راه صلی و فرعی در منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی اشاره کرد و گفت: منطقه مذکور تا فرودگاه ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به وجود مواد اولیه «گرانول پلی‌استر»، «ضایعات پلی‌استر»، «ضایعات بطری پت» و «روغن سیلیکون» در داخل کشور، خاطرنشان کرد: کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان از اهداف صادراتی طرح تولید صنعتی الیاف پلی‌استر در گیلان است.

منتظری در ادامه به طرح صنعتی ریسندگی و بافندگی استرج در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن ظرفیت تولید طرح مذکور در استان پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه وجود امکانات زیربنایی از ویژگی‌های ارائه طرح صنعتی ریسندگی و بافندگی استرج در گیلان است، اظهار کرد: شهر صنعتی رشت به دلیل ویژگی و مزایای استفاده از امکانات موجود در آن، دسترسی آسان به بازار مصرف و کاهش مشکلات زیست‌محیطی برای اجرای طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به وجود زیرساخت‌های آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت، راه اصلی و فرعی و فرودگاه در شهر صنعتی رشت اشاره کرد و افزود: شهرک مذکور ۳۰ کیلومتر تا بندر فاصله دارد.

منتظری با اشاره به وجود مواد اولیه الیاف مصنوعی در داخل و خارج از کشور، بیان کرد: عراق، پاکستان، ترکیه و آذربایجان از اهداف صادراتی طرح صنعتی ریسندگی و بافندگی استرج در گیلان است.

وی همچنین از ارائه طرح صنعتی تولید الیاف اکریلیک در گیلان خبر داد و تصریح کرد: سالانه هفت هزار تن ظرفیت تولید محصول مذکور در استان پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، وجود بازار مناسب در داخل و خارج از کشور را دلیل ارائه طرح مذکور در استان خواند و افزود: استفاده از الیاف اکریلیک به عنوان مواد اولیه در بیشتر واحدهای نساجی از دیگر دلیل‌های ارائه طرح تولید این الیاف در گیلان است.

منتظری با بیان اینکه شهرک صنعتی سفیدرود برای اجرای طرح صنعتی تولید الیاف اکریلیک در گیلان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: وجود امکانات زیربنایی، دسترسی به راه‌های ارتباطی و رعایت مسائل زیست‌محیطی از ویژگی‌ها و مزایای شهرک صنعتی سفیدرود است.

وی به وجود زیرساخت‌های آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت، راه اصلی و فرعی و فرودگاه در شهرک صنعتی سفیدرود اشاره کرد و یادآور شد: شهرک مذکور ۳۰ کیلومتر تا بندر فاصله دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به وجود مواد پتروشیمی، «اکرپلونیتریل» و «متیل اکریلات» در داخل و خارج از کشور، اظهار کرد: پاکستان، ترکیه، افغانستان و عراق از اهداف صادراتی طرح صنعتی تولید الیاف اکریلیک در گیلان است.

منتظری متذکر شد: محدودیتی در صادرات الیاف اکریلیک وجود ندارد اما با توجه به نیاز داخلی، اولویت با تامین نیاز بازار داخلی است.