الکساندر ژیلکین استاندار آستراخان روسیه با ارسال دعوت‌نامه رسمی از نجفی استاندار گیلان برای سفر به این استان روسیه دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، محمدعلی نجفی ظهر امروز در نشست استانداری گیلان با اشاره به دعوت استاندار آستراخان روسیه از وی برای سفر به این استان گفت: الکساندر ژیلکین با ارسال نامه‌ای از بنده به صورت رسمی دعوت کرد تا به منظور گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی به آستراخان سفر کنم.

وی نصب مجسمه خیام در آستراخان روسیه را از دیگر موضوعات دعوت استاندار آستراخان از خود عنوان کرد و افزود: طبق دعوت ژیلکین پرده‌برداری از تندیس عمر خیام نیشابوری فیلسوف، ستاره‌شناس، ریاضیدان و شاعر بزرگ ایرانی در شهر آستراخان در برنامه سفر ما قرار دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه ساخت مجسمه عمرخیام در آستراخان توسط اتاق بازرگانی استان مراحل پایانی خود را طی می‌کند، یادآور شد: در راستای تحکیم و توسعه تعاملات منطقه‌ای بین کشورهای حاشیه دریای خزر به عنوان «دریای صلح و دوستی» هر کدام از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نماد ملی کشور خود را در شهر آستراخان ساخته و نصب کرده‌اند.

وی مجسمه حکیم عمر خیام را به عنوان نماد ملی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: این مجسمه در آستراخان روسیه نصب می‌شود.

نجفی آستراخان را شاهراه ارتباط تجاری بین گیلان و روسیه نامید و یادآور شد: این شاهراه از بالغ بر ۲۰ سال پیش موجب حفظ ارتباط بین دو استان گیلان و آستراخان شده است.

وی با اشاره به اینکه گیلان به دلیل برخورداری از مرزهای مشترک دریایی با روسیه، تعاملات سازنده و جدیدی را با مناطق مختلف روسیه برقرار کرده است، ادامه داد: گیلان در مراودات با مناطق روسیه همواره نقش «منطقه معین» را در رابطه با دیگر استان‌های کشور داشته است.

استاندار گیلان با بیان اینکه استان در ارتباط با روسیه پیشرو است، یادآور شد: گیلان فراتر از استان‌های دیگر برای ارتباط با کشورهایی مانند آذربایجان، ترکمنستان و روسیه گام برداشته است.