معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: بارندگی های اخیر در استان به موقع و برای محصولات کشاورزی مفید بود و مشکلات احتمالی کمبود آب تابستان را رفع کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، حبیب جهانساز امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به بارندگی های اخیر در گیلان افزود: بارندگی های چند روز اخیر برای باغات چای، مرکبات و محصولات دیم استان بسیار مفید و به موقع بود که کشاورزان برای افزایش عملکرد می توانند از کود سرک نیز پس از بارندگی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه این بارندگی ها برای محصول چای بسیار مفید بوده است، خاطرنشان کرد: امسال به سبب بارندگی های مناسب از باغات چای در چین اول و دوم برگ سبز خوبی برداشت شد و این بارندگی ها نیز موجب بهبود محصول در چین سوم خواهدشد.

جهانساز اظهار داشت: بارندگی های هفته اخیر همچنین شالیزارهای گیلان را بی نیاز از آب کرد به نحوی که رهاسازی آب از سدمنجیل فعلا بر طرف شده است و هم اکنون آب این سد در کانال های آبیاری قطع شده است. وی یادآوری شد: محصول برنج در گیلان درحال خوشه دهی است و بارندگی ها در مرحله گرده افشانی و گلدهی برای برنج ضرر دارند که درحال حاضر ۱۰ درصد شالیزارهای گیلان در چنین وضعیتی قرار دارند به همین دلیل خسارت به شالیزارها قابل توجه نبوده است. به گفته وی، برای شالیزارهای دیرکاشت تا اوایل مرداد ماه به آب نیاز است که ممکن است در یک مرحله نیز برای اینگونه اراضی یک بار دیگر آب سدسفیدرود رهاسازی شود. این مسوول یادآور شد: این بارندگی ها موجب شد که استان گیلان در تابستان امسال از خطر کمبود آب عبور کند ولی کشاورزان باید همچنان بر آبیاری اراضی خود مدیریت کنند و نسبت به مرمت و ترمیم زهکشی ها و انهار خود اقدام کنند. به گزارش موج، استان گیلان ۲۳۸ هزارهکتار اراضی شالیکاری دارد که آب بیش از ۷۰درصد این اراضی از طریق شبکه های آبیاری سدبزرگ سفیدرود (منجیل) و بقیه نیز از طریق آب رودخانه ها و آب بندان ها تامین می شود. سالیانه حدود ۷۰۰ هزارتن برنج سفید مرغوب از اراضی شالیزاری گیلان برداشت می شود. بارندگی های گیلان از روز شنبه تا روز سه شنبه در این استان آغاز شده و به شدت ادامه دارد که براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی گیلان این بارندگی ها از روز چهارشنبه قطع می شود.