نخستین جلسه‌ ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن به ریاست استاندار گیلان ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، محمدعلی نجفی در این جلسه بر ضرورت اهمیت سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ در تصمیم‌گیری‌ها تأکید کرد و افزود: کشور بدون برنامه هرگز توسعه پیدا نمی کند و تصمیم سازان براساس آمار و ارقام برای کشور برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی اساس برنامه‌ریزی، ساماندهی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری را آمار و داده دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای موفق در آمارگیری در برنامه‌ریزی‌ها با موفقیت عمل می‌کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه وجود هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف در استان قطعاً آمارگیری موفقی را در پی‌خواهد داشت، افزود: فرمانداران از ظرفیت بالای بخشداران و دهیاران در پیشبرد اهداف به ویژه در سرشماری سال جاری بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر آموزش صحیح به آمارگیران گفت: در انتخاب مأموران سرشماری باید کمال دقت در نظر گرفته شود تا از انسان‌های مثبت در این فرایند استفاده شود.

وی به نقش بالای مردم در آینده‌ کشور اشاره و خاطرنشان کرد: مردم با آمار و ارقامی که به صورت صحیح و دقیق در اختیار مأموران سرشماری می‌گذارند نقشی تأثیرگذار در تصمیم‌گیری‌ها دارند.

نجفی خاطرنشان کرد: آمار ارائه شده توسط مردم محرمانه است.

استاندار گیلان بر ضرورت استفاده از برنامه‌های صدا و سیما و رسانه ها برای تبیین اهمیت آمار برای مردم تأکید کرد و افزود: صدا و سیما دارای ظرفیت های بالای است که می توان برای امید و نشاط عموم از این رسانه بهره برد و در این زمینه مسوولان صدا و سیما بایستی توجه ویژه ای داشته باشند.

وی در خصوص تبلیغات محیطی نیز گفت: شهرداری‌ها نیز مکلف هستند در انجام فرایند تبلیغات سرشماری عمومی نفوس و مسکن با استفاده از همه‌ی امکانات همکاری لازم را داشته باشند.

نجفی با بیان اینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر ۵ سال یکبار در کشور انجام می‌گیرد یادآور شد: هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن از تاریخ ۳ تا ۲۴ مهر به صورت اینترنتی و از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان به صورت میدانی با حضور مأموران سرشماری انجام می‌شود.