مدیرکل امور مالیاتی گیلان وصول درآمدهای مالیاتی از محل سیگار و گمرک را در ارتقای درآمدهای مالیاتی گیلان تأثیرگذار خواند و اضافه کرد: سال گذشته با توجه به رکود اقتصادی بیش از ۹۰ درصد از درآمدهای مالیاتی در استان تحقق پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، حسین حقیقی مژدهی امروز در دیدار مدیران اداره امور مالیاتی گیلان با محمدعلی نجفی استاندار به مناسبت هفته مالیات گفت: سال گذشته ۷۲۰ میلیارد تومان مالیات در گیلان وصول کردیم، اما در بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

وی به تحقق پیدا نکردن وصول مالیات ۸۰۰ میلیارد تومانی در گیلان در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: موضوع مذکور به دلیل تحقق پیدا نکردن وصول درآمدهای مالیاتی از دو منبع مهم سیگار و گمرک است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان با بیان اینکه مالیات سیگار و گمرک با تأخیر به این اداره ارسال می‌شود، تصریح کرد: در برخی از مواقع ارسال مالیات به طور علی‌الحساب است و در این رابطه مکاتبه‌ای با تهران انجام شده تا دستگاه‌های مذکور مالیات‌های خود را به‌ موقع ارسال کنند.

*تحقق ۹۰ درصدی درآمدهای مالیاتی گیلان در سال ۹۴

حقیقی مژدهی، وصول درآمدهای مالیاتی از محل سیگار و گمرک را در ارتقای درآمدهای مالیاتی گیلان تأثیرگذار خواند و اضافه کرد: سال گذشته با توجه به رکود اقتصادی بیش از ۹۰ درصد از درآمدهای مالیاتی در استان تحقق پیدا کرده است.

وی به تحقق وصول ۱۳۰ میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی در سه ماه نخست امسال در گیلان اشاره کرد و گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد رشد درآمدهای مالیاتی در استان داشتیم و اگر دو منبع سیگار و گمرک به وصولی‌های ما اضافه شود این رقم به ۱۰۲ درصد می‌رسد.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان با اشاره به اجرای طرح جامع مالیاتی در کشور خاطرنشان کرد: طرح مذکور یکی از پروژه‌های ملی برای سازمان امور مالیاتی است و گیلان جزء گروه چهارم کشوری محسوب می‌شود.

حقیقی مژدهی به اجرای طرح جامع مالیاتی از نیمه دوم سال ۹۳ در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: گیلان همراه با ۱۱ استان طرح مذکور را اجرایی کرده است.

وی با بیان اینکه مراحل اجرایی طرح جامع مالیاتی گیلان در نیمه دوم سال ۹۳ آغاز شده است، اظهار کرد: اجرای طرح مذکور در مجموع به دو فاز تقسیم شده است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، شهرستان‌های بندر انزلی، لاهیجان، فومن و سه امور شرکت‌ها در مرکز استان را فاز نخست اجرای طرح جامع مالیاتی در استان عنوان کرد و افزود: در مرکز استان به دلیل کمبود فضای اداری و نداشتن ساختمان نتوانستیم طرح مذکور را اجرایی کنیم، اما با پیگیری‌های انجام شده، یک ساختمان را خریداری کردیم و در مراحل پایان کار است.

حقیقی مژدهی با اشاره به اینکه فاز دوم طرح جامع مالیاتی در شهرستان‌های آستانه‌اشرفیه، لنگرود، املش، سیاهکل، صومعه‌سرا، تالش و آستارا اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های طرح مذکور آماده شده است و به‌زودی اجرایی می‌شود.

وی از توافق خوداظهاری با اصناف در مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم در راستای رفع موانع تولید و همچنین نامگذاری «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از طرف مقام معظم رهبری در سال ۹۵ در گیلان خبر داد و تصریح کرد: توافق با اصناف یکی از بزرگ‌ترین حرکت‌های مالیاتی در دهه‌های اخیر در استان است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان به توافق با ۳۳۸ اتحادیه در راستای بند «ج» در استان اشاره کرد و گفت: امسال مانند سال گذشته مالیات مشاغل بازار ثابت نگه داشته شده است و بازاریان هر مبلغی که در سال گذشته مالیات پرداخت کردند امسال هم همان مبلغ را پرداخت می‌کنند.

حقیقی مژدهی با اشاره به صدور اظهارنامه‌های مالیاتی در سال ۹۵ خاطرنشان کرد: امسال صدور اظهارنامه‌های مالیاتی به طور الکترونیکی انجام شده و بیش از ۱۳۷ هزار فقره در بند «ج» اظهارنامه دریافت کردیم.

وی صدور تعداد بسیاری اظهارنامه مالیاتی را نشان‌دهنده فرهنگ بالای مردم گیلان عنوان کرد و یادآور شد: امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش صدور اظهارنامه مالیاتی در استان داشتیم.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان با بیان اینکه صدور اظهارنامه مالیاتی یکی از حرکت‌های بزرگ و خوب در اصلاح مالیات مستقیم محسوب می‌شود، گفت: امسال با تشکیل جلسه‌های رفع موانع تولید توانستیم تعامل خوبی با واحدهای صنعتی و شرکت‌های در حال ورشکستگی در استان داشته باشیم.