مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: نگاه ویژه دولت به صنایع دستی استان موجب توانمند سازی اقشار مختلف بویژه بانوان فعال در این بخش شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، رضا علیزاده امروز  به مناسبت آغاز هفته صنایع دستی و هنرهای سنتی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به بحث صنایع دستی و خوداتکایی با تکیه بر عنصر هنر داشته که این مهم توانمندسازی تمامی اقشار جامعه به ویژه زنان را در پی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: نگاه ویژه دولت به حوزه یادشده موجب افزایش صادرات صنایع دستی از استان شده است بطوریکه طی سال های 92 تا 95 ، میزان صادرات آثار هنرهای سنتی و صنایع دستی استان به چهار میلیون و 400هزار دلار رسید.
وی با اشاره به این که رقم صادرات صنایع دستی گیلان سال 92، 700هزار دلار بود افزود: صادرات این بخش در سال 95 به یک میلیون و 500هزار دلار افزایش یافت .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد : همچنین پروانه تولید انفرادی از 12هزار و 505 نفر در سال 92 ، به 20 هزار و 929نفر در سال 95 رسید و تعداد کارگاه ها نیز طی مدت یاد شده از 46 باب به 90 باب افزایش یافت.
علیزاده در ارتباط با تعداد فروشگاه ها، ایستگاه ها و غرفه های صنایع دستی گفت : تعداد غرفه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از 305غرفه در سال 92 ، به 910 غرفه در سال 95 رسید.
همچنین به گفته وی تعداد بازارچه های صنایع دستی گیلان طی مدت یاد شده از 65 بازارچه به 132 بازارچه و از 260فروشگاه به 344 فروشگاه ارتقاء یافته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از 50 نمایشگاه در سال 92 به 77 نمایشگاه در سال 95 افزایش یافت.
از 90 رشته صنایع دستی گیلان 71 رشته فعال است و تاکنون شش هزار و 298 هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند. 
تاکنون 64 محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌اند که این افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است. 
همچنین چادرشب و گلیم گیلان نشان جغرافیایی کسب کرده و تاکنون هشت استاندارد ملی نیز در چهار رشته در حوزه تولید رشتی دوزی، مرواربافی، چادرشب بافی و سفال سنتی گیلان دریافت شده است. 
رشتی دوزی، دوخت لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، حصیربافی، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی، قلاب بافی برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
بالغ بر 21 هزار هنرمند صنایع دستی استان در بیش از 80 رشته فعالیت می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج