رئیس کل دادگستری گیلان از کاهش هفت درصدی زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در گیلان خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته حدود هشت درصد پرونده‌ها نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، احمد سیاوش‌پور پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و قدردانی از همکاری رسانه‌ها با این قوه در گیلان گفت: رسانه‌ها برای انعکاس خبر دادگستری گیلان همکاری خوبی دارند.

وی با بیان اینکه گیلان از استان‌های پیشرو در عدد و کیفیت رسانه‌ها است، تصریح کرد: دامنه رسانه گسترده است و به تمام سرزمین و انسان‌ها برمی‌گردد، بنابراین کمیت و کیفیت رسانه‌ها جزء ملزومات محسوب می‌شود.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به هفته قوه قضائیه گفت: هر ساله به مناسبت سالگرد شهادت نخستین رئیس دیوان عالی کشور شهید بهشتی که معمار نظام قضایی کشور بود، این هفته را گرامی می‌داریم.

وی نقش شهید بهشتی را در تمام زمینه‌های انقلاب تاثیرگذار دانست و ادامه داد: از سال ۵۷ که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید شهید بهشتی در تمام بخش‌ها مانند شورای عالی انقلاب صاحب‌نظر و موثر بود.

سیاو‌ش‌پور هویت وجودی قوه قضائیه در کشور و نظام را به سمت عدالت عنوان کرد و افزود: قوه قضائیه با عدالت‌خواهی یکی شده است.

وی قوه قضائیه را شامل دادگستری و محاکم ذکر کرد و یادآور شد: سازمان ثبت اسناد، بازرسی، نیروهای مسلح و پزشکی قانونی به قوه قضائیه پیوست هستند و هر کدام از آنها خدمات متعددی را ارائه می‌دهند.

رئیس کل دادگستری گیلان شأنیت قوه قضائیه را شامل عدالتخواهی و رسیدگی به دعاوی و شکایات و شأن نظارتی بیان کرد و گفت: قوه قضائیه بر حسن اجرای قوانین در جامعه نظارت می‌کند.

وی یکی از وظایف قوه قضائیه را رسیدگی به دعاوی بیان کرد و افزود: قوه قضائیه موظف است بتواند قبل از جرم پیشگیری کند و در این راستا اصلاح مجرمان و نظارت بر حسن اجرای قوانین جزء بندهای اصل ۱۵۶ است.

سیاوش‌پور استقلال قوه قضائیه را از امتیازهای ویژه قوه قضائیه خواند و خاطرنشان کرد: استقلال این قوه تابع قوای دیگر نیست و به صورت مستقل فعالیت کرده و در راستای تعامل و پیشرفت کشور در بخش‌های مختلف همکاری می‌کند.

وی به ورودی‌های پرونده به محاکم قضایی و دادگستری گیلان اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته ۵۳۶ هزار پرونده در دادگستری و محاکم قضایی گیلان مورد رسیدگی قرار گرفت که ۱۰۰ هزار پرونده در شورای حل اختلاف بود.

این مقام مسوول قضایی از رسیدگی به ۱۷۴ هزار پرونده در دادسرای استان خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته ۴۳۷ هزار پرونده مختومه شد و یک‌هزار و ۳۸۰ پرونده اضافه پرونده‌های وارده مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی میانگین رسیدگی به پرونده‌ها را بین ۳۵ تا ۴۰ روز عنوان کرد و افزود: زمان رسیدگی پرونده‌هایی که وارد دادگستری می‌شود بین این اعداد قرار دارد و پرونده‌های حقوقی در حدود ۶۰ روز مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سیاوش‌پور از کاهش هفت درصدی زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در گیلان خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته حدود هشت درصد پرونده‌ها نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه اکنون تعداد پرونده‌ها زیاد است، خاطرنشان کرد: هر قاضی بین هشت تا ۱۰ پرونده را رسیدگی می‌کند و شعبه‌های قضایی استان در ماه ۱۷۰ پرونده را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

رئیس کل دادگستری گیلان تعداد کم قاضی و زیادی پرونده‌ها را از مشکلات دادگستری عنوان کرد و گفت: رسیدگی به حقیقت پرونده‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است.