استاندار گیلان گفت: به استناد گزارش مرکز آمار ایران، پس از ۱۴ سال نرخ بیکاری گیلان به متوسط کشوری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان محمد علی نجفی با بیان اینکه رتبه بیکاری استان از پنجم در سال ۹۲، به بیستم در پایان سال ۹۴ رسیده است، گفت: به استناد گزارش مرکز آمار ایران، پس از ۱۴ سال نرخ بیکاری گیلان به متوسط کشوری رسید.

نجفی افزود: کسب رتبه اول کشور در شاخص‌های بهبود فضای کسب و کار به صورت مستمر از سال ۹۲ تا ۹۴ براساس گزارش‌های فصلی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حاکی از تلاش‌های سازنده در دولت یازدهم در گیلان است.

وی اظهار کرد: بهبود فضای کسب و کار به همراه تلاش‌های انجام شده در زمینه‌های رفع موانع تولید و همچنین افزایش محصولات کشاورزی استان موجب کاهش نرخ بیکاری استان از ۱۵ و شش دهم درصد در پایان سال ۹۱ به ۱۱ درصد در سال ۱۳۹۴ رسید.

وی با بیان اینکه به استناد گزارش مرکز آمار ایران برای نخستین بار پس از ۱۴ سال نرخ بیکاری استان به نرخ متوسط کشوری رسید، گفت: رتبه گیلان در جدول استان‌های بیکار نیز از پنجم به رتبه بیستم بهبود یافته است.

نجفی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی گیلان نیز از ۴۰ و شش دهم درصد در پایان سال ۹۱ به ۴۱ و یک دهم درصد در سال ۹۴ رسید، گفت: افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و کسب رتبه دوم حاکی از افزایش امید به ایجاد اشتغال و تقاضای بیشتر برای جمعیت فعال جامعه است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه بیش از هزار و ۱۸۷ پروژه عمرانی، تولیدی، صنعتی و کشاورزی با اعتبار بالغ بر هزار ۴۲۳ میلیارد تومان در این هفته آماده افتتاح شد گفت: اعتبار این پروژه ها نسبت به سال گذشته ۳۰۸ میلیارد تومان معادل ۲۸ درصد افزایش داشته است.

محمدعلی نجفی با اشاره به تلاش های انجام شده در گیلان در خصوص فعال کردن صنایع راکد گفت: در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی هزار واحد صنعتی که عمدتا در شهرک های صنعتی و شهرک صنعتی رشت هستند و مشکلات آن ها با کمک های مالی، بانکی و استفاده از منابع اعتباری صندوق توسعه برطرف می شود، شناسایی شده اند که با تسهیلات پیش بینی شده برای رفع مشکلات آن ها اهتمام داریم.

استاندار گیلان با بیان اینکه درحال حاضر برخی از واحدهای صنعتی گیلان نیمه فعال و یا با ظرفیت پایین تر فعالیت می کنند، اظهار کرد: با برنامه جدید و تسهیلاتی که دولت فراهم کرده، هزار واحد از سه هزار و ۶۰۰ واحد که نیمه فعال و بعضا ظرفیت شان می تواند افزایش پیدا کند را در برنامه داریم.

استاندار گیلان با بیان اینکه از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون، افزون بر ۱۵ هزار میلیارد ریال در بخش صنعت استان سرمایه گذاری شده است گفت: در دوران یادشده، تعداد ۵۴۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در استان راه اندازی شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: برخورداری آسفالت راه روستایی از ۴۱ و ۶۵ صدم درصد در ابتدای دولت تا پایان سال ۹۴ به ۵۰ درصد و میزان بهره‌مندی از آب شرب بهداشتی نیز در روستاها از ۶۴ درصد به ۷۴ صدم درصد در پایان سال گذشته افزایش یافته است.

وی گفت: پروژه تأمین آب آشامیدنی ۲۰۰ روستای دیگر نیز با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد هم اکنون در دست اجراست و آبرسانی به شهرهای آستانه اشرفیه و سیاهکل بالای ۷۰ درصد و شهرهای رودسر، چابکسر، واجارگاه، رحیم آباد و املش با پیشرفت ۸۴ درصد در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: درصد روستاهای برخوردار گیلان از نعمت گازاز ۶۷ درصد به ۹۲ درصد شده است.

وی همچنین به اهتمام دولت به راه اندازی راه آهن رشت - قزوین در موعد مقرر تاکید و بیان کرد: در حال حاضر راه آهن قزوین - رشت در بخش زیرسازی ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

نجفی با بیان اینکه ریل گذاری در این مسیر از سه نقطه در حال انجام است، اظهار کرد: ریل گذاری از سمت قزوین به رشت، رشت به سمت قزوین و یک بخش دیگر در اواسط این مسیر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه برای ساخت راه آهن رشت - قزوین تاکنون یکهزار و ۲۵۸ میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: تکمیل راه آهن قزوین - رشت ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.