معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در لایحه مدیریت شهری بر تکیه نداشتن شهرداری‌ها بر عوارض ساخت‌وساز و ضرورت استفاده از منابع درآمدی پایدار تأکید شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، علی نوذرپور در هجدهمین گردهمایی مدیران و معاونان برنامه‌ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور در سالن خاتم‌الانبیا(ص) این شهر برنامه‌ریزی شهرداری‌ها برای منابع درآمدی پایدار را ضرورت دانست.

وی با بیان اینکه تکیه شهرداری‌ها باید از عوارض ساخت‌وساز به عوارض بر مصرف فضای شهری تغییر کند، گفت: در لایحه مدیریت شهری بر تکیه نداشتن شهرداری‌ها بر عوارض ساخت‌وساز و ضرورت استفاده از منابع درآمدی پایدار تأکید شده است.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به اینکه از ظرفیت قانون اساسی در قانون جدید مدیریت شهری استفاده شده است، ادامه داد: سال گذشته لایحه مدیریت شهری توسط وزیر کشور به دولت ارائه شده و اکنون این لایحه از مسیر تخصصی دولت گذشته و آماده بررسی در کمیته‌های فرعی است.

وی لایحه مذکور را دارای ۱۵۲ ماده دانست و افزود: در این لایحه به مباحثمربوط به مدیریت شهری پرداخته شده که امیدواریم در ادامه مورد بررسی و تصویب دولت و مجلس قرار گیرد.

نوذرپور با اشاره به اینکه لوایح دیگری در وزارت کشور بر مسائل اساسی مورد نیاز شهرداری‌ها توجه شده است، خاطرنشان کرد: براساس گزارش‌ها و جمع‌بندی‌ها در حوزه مدیریت شهرداری، پنج سند شامل فضای سبز، آتش‌نشانی، صنایع مشاغل شهری، مدیریت پسماند و حمل و نقل به تصویب دولت رسیده و ابلاغ شده است.

وی با تصریح بر اینکه سند آسیب‌شناسی شهرسازی نیز به وزارت راه و شهرسازی ارائه داده شده است، یادآور شد: این سند از طریق وزارت کشور به دولت ارائه می‌شود.

این مسوول از سازماندهی شهرداری‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: تمام شهردار‌ها باید تا پایان سال جاری بر اساس بخشنامه ضوابط تشکیلاتی ابلاغی از سوی وزارت کشور سازماندهی شوند.

وی به فعالیت شوراها اشاره کرد و متذکر شد: شوراهای اسلامی طبق قانون باید در تمام زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و… پیشنهاد ارائه دهند.

به گزارش موج، گردهمایی مدیران و معاونان برنامه‌ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور به مدت دو روز در رشت ادامه دارد.