رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان گفت: مهر و آبان ماه امسال سرشماری عمومی نفوس و مسکن همزمان با سراسر کشور در استان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، کیوان محمدی در جلسه هم‌اندیشی اصحاب رسانه گیلان با موضوع برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ اظهار کرد: مهر و آبان ماه امسال سرشماری عمومی نفوس و مسکن همزمان با سراسر کشور در استان برگزار می‌شود.

وی به نقش سرشماری در توسعه کشورها اشاره کرد و افزود: اواخر قرن هجدهم سرشماری به مفهوم امروزی در کشور سوئد پایه‌گذاری شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه آمارها توسط بعضی از دولت‌ها وسیله‌ای برای فریب افکار عمومی است، تصریح کرد: امر مذکور به نوعی فریب خود محسوب می‌شود زیرا شاخص‌های آماری حکم شاخص‌های حیاتی بدن را دارند.

محمدی، اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن را مستلزم هزینه بسیار خواند و بیان کرد: سرشماری نیازمند به‌کارگیری تعداد بسیاری نیرو و امکانات است.

وی، تمام تلاش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، کشور و دولت را ارائه آمارهای درست برای برنامه‌ریزی صحیح عنوان کرد و گفت: نیاز کشور به امکانات و منابع در سرشماری و آمار مشخص می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه وجود اطلاعات درست و صحیح در کشور حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: تمام کشورها برای پیشرفت خود تلاش می‌کنند و این امر نیازمند آمار درست است.

محمدی به درآمد نفتی یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد دلاری کشور در سال‌های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: درآمد مذکور برای احداثزیرساخت‌ها در کشور هزینه شده اما به اهداف مورد نظر نرسیدیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان متذکر شد: اگر قرار است برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی صحیح داشته باشیم این امر با اطلاعات درست امکانپذیر است.

وی با بیان اینکه سرشماری در ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته از قدمت بسیاری برخوردار نیست، اظهار کرد: از سال ۱۳۳۵ سرشماری عمومی در کشور آغاز شده و ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد.

محمدی، خواستار تبیین ضرورت، اهمیت و نقش سرشماری عمومی نفوس و مسکن توسط رسانه‌ها برای مردم شد و افزود: اصحاب رسانه می‌توانند نقش پر رنگی در زمینه مذکور داشته باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با تأکید براینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن به همکاری بالای مردم نیاز دارد، بیان کرد: مشارکت مردم نیازمند شناخت از سرشماری است و تبیین این موضوع توسط رسانه‌ها تحقق پیدا می‌کند.

محمدی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ را دارای دو مرحله خواند و تصریح کرد: سوم مهرماه تا ۲۵ آبان‌ماه امسال سرشماری مذکور در کشور اجرایی می‌شود.