فدراسیون کشتی در بیانیه‌ای بر لزوم نامگذاری روز پنجم شهریور(زادروز جهان پهلوان غلامرضا تختی) به‌عنوان «روز کشتی ورزش ملی ایران» تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت فدراسیون کشتی، در متن بیانیه فدراسیون کشتی آمده است:

«نامگذاری روز پنجم شهریور به‌عنوان «روز کشتی ورزش ملی ایران»، نه تنها مطالبه و خواسته به حق جامعه بزرگ کشتی کشور بوده و هست، بلکه خواست عموم مردم شریف و پهلوان‌دوست ایران به‌پاس جایگاه فرهنگی و تاریخی این ورزش کهن و پهلوانان بزرگ این رشته ورزشی می‌باشد

انتخاب زادروز غلامرضا تختی، جهان پهلوان تاریخ معاصر ایران از جمع پهلوانان بزرگ تاریخ ایران زمین، انتخابی نمادین از شخصیتی است که مردم ایران با جان و دل او را دوست دارند. فدراسیون کشتی در سال گذشته تلاش نمود این موضوع را از مراجع ذی‌صلاح و با طی مراحل قانونی محقق نماید، اما به هر دلیل این موضوع تاکنون محقق نگردیده است.

این روزها که در آستانه بازی‌های المپیک به‌عنوان بزرگترین رویداد ورزشی سال قرار داریم، فدراسیون کشتی ضمن قدردانی از تمامی مردم عزیزی که دلسوزانه و با اعتقاد سازمان مدیریت کشتی کشور را در تحقق این امر حمایت می‌نمایند، اعلام می‌نماید در زمان محدود باقی مانده تا المپیک، برای موفقیت فرزندان ایران زمین در این رویداد بزرگ بیش از هر چیز به فضایی آرام و منسجم در جامعه ورزش نیاز داریم.

لذا فدراسیون کشتی ضمن اینکه اطمینان دارد با حمایت مراجع ذیصلاح و مسئول، از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، و تمامی اعضای محترم شورای انقلاب فرهنگی، به‌ویژه رئیس جمهور محترم، به‌زودی روز پنجم شهریور به‌عنوان روز کشتی ورزش ملی ایران نامگذاری خواهد شد، اقدامات اجرایی لازم را جهت ثبت رسمی این روز، پس از المپیک مجددا پیگیری می‌نماید. همچنین اعلام می‌دارد، امسال نیز همچون دو سال گذشته جشن روز پنجم شهریور سالروز تولد جهان پهلوان تختی را مصادف با ایام مذکور، به نام روز ملی کشتی برگزار خواهد نمود.»