وزیر ورزش و جوانان گفت: به عنوان یک مسئول پیشنهادی که در اولین شورای عالی جوانان مطرح کردم در خصوص انفکاک دو سازمان ورزش و جوانان بود که مجلس باید در این خصوص تصمیم گیری کند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود گودرزی عصر پنجشنبه در جلسه شورای ورزش شهرستان سیرجان با تقدیر از افراد فعال در حوزه ورزش که حتی در این راه بذل مال کرده اند، گفت: ۷۰۰ سمن جوانان در دولت هفتم و هشتم شکل گرفت که این تعداد در دوره هشت ساله دولت قبل به ۱۰۰ سمن تقلیل پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه به شکل گیری هزار و ۱۰۰ سمن در دولت یازدهم، بیان کرد: در حال حاضر هزار و ۲۰۰ سمن جوانان در سطح کشور فعالیت می کند.

گودرزی ادامه داد: می‌توانیم در بسیاری از حوزه‌ها برای رئیس جمهور معاونت داشته باشیم مثل معاونت بانوان یا معاونت سالمندان که می‌تواند به حل مشکلات کمک کند.

وی رونق اقتصاد را مورد توجه قرار داد و گفت: جوانان، سالمندان و بانوان و آقایان از رونق اقتصادی سود می برند و مشکلات کل کشور به عنوان یک خانواده بزرگ مرتفع می شود.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه مشکلات عدیده و عجیبی به دلیل تحریم های گریبان گیر کشور شده بود، گفت: رفع تحریم ها از طریق برجام پی گیری شد.

انتقاد از ادغام دو سازمان ورزش و جوانان

وی با اشاره به ادغام دو سازمان ورزش و جوانان گفت: در این خصوص قانون گذار باید پاسخگو باشد که با چه رویکردی این دو سازمان با کارکردهای متفاوت را ادغام کرده است.

گودرزی گت: بنده نیز به عنوان یک مسئول پیشنهادی که در اولین شورای عالی جوانان مطرح کردم در خصوص انفکاک این دو سازمان بود و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص تصمیم گیری کند.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: اینکه این سازمان بعد از ادغام ضعیف شده است را قبول ندارم چرا که در گذشته هم این سازمان با عددی حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار فعالیت می کرده و اکنون نیز این رقم تغییر چندانی نکرده و به تناسب رشد اعتبارات رشد کرده است.

وزارت ورزش و جوانان وظیفه اجرا در حوزه جوانان ندارد

وی با اشاره به اینکه با این اعتبارات نمی توان مشکل جوانان را برطرف کرد، ادامه داد: مسائل جوانان طبق آنچه که قانونگذار وضع کرده است به ۱۸ دستگاه به صورت مستقیم و ۲۶ دستگاه به صورت غیرمستقیم مرتبط است.

گودرزی با اشاره به اینکه ۱۸ دستگاه موظف به فعالیت در زمینه جوانان هستند، افزود: تنها جایی که وظیفه اجرا در زمینه جوان ندارد وزارت ورزش و جوانان است و براساس قانون هماهنگی دستگاه ها در این حوزه را بر عهده دارد.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به تشکیل ستاد ملی جوانان برای نخستین مرتبه در دولت یازدهم، گفت: در این ستاد نمایندگان در سطح معاونین وزارتخانه ها حضور دارند؛ به طبع آن ستادهای استانی باید به ریاست استاندار یا معاون استاندار به منظور حل مشکلات جوانان تشکیل شود.

۸ میلیارد تومان؛ اعتباری که به جوانان می رسد

وی با اشاره به اینکه ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه جوانان لحاظ می شود، افزود: ۳۲ ملیارد حقوق و هزینه های جاری کارکنان بوده و هشت میلیارد تومان برای مسائل جوانان باقی می ماند.

گودرزی با بیان اینکه با این اعتبارات اندک نمی توان شق القمر کرد، ادامه داد: این مساله به معنای شانه خالی کردن از وظایفمان نیست اما حوزه جوانان مساله ای کاملا فرادستگاهی و متعلق به کلیت نظام و حاکمیت است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به لزوم چاره اندیشی در این حوزه گفت: این به عنوان یک آسیب مهم اجتماعی احصا و در محضر مقام معظم رهبری گزارش ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه پنج آسیب بسیار جدی در اولویت قرار گرفته که طلاق و اعتیاد یکی از این موارد است، افزود: همگی باید در جهت رفع این آسیب ها تلاش کنیم.

گودرزی ادامه داد: پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که یک درصد از کل اعتبارات کشور به امر ورزش و جوانان اختصاص پیدا کند، قرار بود این یک درصد به دستگاه ها تکلیف شود اما در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد.

وی با اشاره به اینکه بر این اساس دستگاه ها مجاز هستند یک درصد از اعتبارات را به ورزش اختصاص دهند، گفت: با توجه به اینکه دستگاه ها مشکلات اقتصادی شدیدی دارند طبعا ورزش در اولویت بعدی آنها قرار خواهد گرفت.

وزیر ورزش و جوانان گفت: ما موظف هستیم نگاه عدالت محور داشته و در توزیع امکانات نگاه عادلانه داشته باشیم اما باید در نظر داشته باشیم توان دولت ها محدود است و منابع اصلی دست مردم است و اگر مرم مشارکت داشته باشند بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

گودرزی جلب مشارکت و تقویت سرمایه گذاری داخلی و خارجی را اولویت دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: در سال ۹۴ اعتباری که از بخش خصوصی و خیرین جذب شد تقریبا دو برابر مبلغ اختصاص یافته از سوی دولت بود.