طرح تحول سلامت دهان و دندان از اسفند ۹۳ در میان دانش آموزان ابتدایی شروع شد که در استان کرمانشاه ۱۷۰ هزار کودک ۶تا۱۴سال زیر پوشش این طرح قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه؛ سلامت دهان ودندان از شاخه‌های مهم بهداشت عمومی است که در سلامت کلی افراد تاثیر بسزایی دارد. طرح تحول سلامت دهان ودندان از اسفند ۹۳در میان دانش آموزان ابتدایی شروع شد و دانش آموزان ۶تا۱۴سال زیر پوشش این طرح قرار گرفتند. براساس قانون در این طرح ۶ساله در طول هر سال تحصیلی ۲ نوبت به دندان‌های دانش آموزان ابتدایی وارنیش فلوراید زده می‌شود تا امکان پوسیدگی دندانها را تا ۵۰درصد کاهش دهد.
پوشش ۱۰۰ درصدی روستاییان
مدیرگروه سلامت دهان ودندان معاونت بهداشت کرمانشاه با بیان این‌که مرحله دوم طرح ارتقای سلامت دهان ودندان دانش آموزان ابتدایی از اوایل اردیبهشت آغاز شده است، گفت: ۱۷۰هزاردانش آموز در مقطع ابتدایی زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند. «محمد رضافرخی» افزود: درطرح ارتقای سلامت دهان و دندان ۹۵درصد دانش آموزان شهری و۱۰۰درصد جمعیت روستایی استان زیر پوشش قرار گرفته اند. وی با اشاره به این نکته که انجام وارنیش فلورایدباعثمقاوم شدن ۴۰تا۵۰درصدی دندان‌ها در مقابل پوسیدگی می‌شود گفت: این طرح در روستاها از‌سوی بهورزان ودر شهرها از‌سوی کارشناسان وکاردان‌های بهداشتی اجرا می‌شود. به گفته این مسئول، در قالب طرح ارتقای سلامت دهان ودندان اقداماتی مانند وارنیش دندان، کشیدن دندان، ترمیم وفیشورسیلندر برای دانش آموزان انجام می‌شود. فرخی با اشاره به انجام ۴۰هزار عمل فیشور سیلندر با شیارپوش دندان و ۱۰هزار ترمیم دندان در میان دانش آموزان ابتدایی استان، یادآور شد: در قالب این طرح، تابستان امسال نیز برای ۳۰هزار نوآموز پرونده معاینه دندانپزشکی در پایگاه‌های سنجش تشکیل می‌شود.
فعالیت ۲۰ کانکس دندانپزشکی
وی به فعالیت ۱۷ یونیت سیار خدمات دندانپزشکی در استان اشاره کرد و افزود: علاوه بر این برای ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان ۲۰ کانکس دندانپزشکی با یونیت ثابت در مناطق شهری و روستایی استان دایر شده است. فرخی با بیان این‌که ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای کانکس‌های دندانپزشکی در نظر گرفته شده است گفت: این طرح در مناطق محروم به صورت رایگان اجرا و شامل خدماتی چون کشیدن و ترمیم دندان، فیشور سیلندر، وارنیش فلوراید و جرم‌گیری است. وی همچنین از دایر شدن واحد دندانپزشکی در ۵۳مرکز بهداشتی درمانی خبر داد و گفت: درصددیم تا طرح ارتقای سلامت دهان ودندان را برای سایر افراد جامعه گسترش دهیم که درهمین زمینه۲اتوبوس و۴یونیت برای ارائه خدمات دندانپزشکی به مناطق محروم وحاشیه شهرها اختصاص می‌یابند.
۶پایگاه دندانپزشکی در مدارس ابتدایی
رئیس اداره سلامت وتندرستی اداره کل آموزش وپرورش استان نیز بابیان این مطلب که ۲۶۲مدرسه ابتدایی شهر کرمانشاه زیر پوشش طرح تحول سلامت دهان ودندان قرار گرفته اند به همشهری گفت: در قالب این طرح یونیت‌های سیار ومراکز بهداشتی درمانی خدمات دندانپزشکی رایگان را به دانش آموزان ابتدایی ارائه می‌دهند. «شیرزاد احسان خواه» از دایر شدن ۶پایگاه ثابت دندانپزشکی درمدارس خبر داد و گفت: درصددیم تا برای ارائه خدمات به دانش آموزان در هرناحیه ۲مدرسه را به عنوان پایگاه ثابت دندانپزشکی انتخاب کنیم. وی با تاکید براینکه برای داشتن دندان‌های سالم در دوران کودکی باید چند نکته از‌سوی کودک و والدین رعایت شود افزود: مسواک زدن، نخ کشیدن منظم، تغذیه صحیح در دوران نوزادی وکودکی و اجرای روش‌های پیشگیری از پوسیدگی نظیر درمان با فلوراید وشیارپوش‌ها و معاینات منظم برای تشخیص ودرمان زودهنگام بیماری‌های دهان ودندان موثراست. ‌ وی به تعدادکل مدارس ابتدایی استان اشاره کرد و گفت: در سراسر استان ۵۰۰مدرسه ابتدایی زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند و طرح سلامت دهان ودندان برای همه دانش آموزان ۶تا۱۴ساله اجرا خواهد شد.
درطرح ارتقای سلامت دهان و دندان ۹۵درصد دانش آموزان شهری و۱۰۰درصد جمعیت روستایی استان زیر پوشش قرار گرفته اند. این طرح در روستاها از‌سوی بهورزان ودر شهرها از‌سوی کارشناسان وکاردان‌های بهداشتی اجرا می‌شود.