رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: در مراسم اربعین حسینی امسال با همکاری کشور عراق در استان های بصره و کربلا مراسم درختکاری برپا می کنیم تا بدین وسیله از تشدید وقوع ریزگردها جلوگیری به عمل آید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه؛ با حاد شدن وضعیت هوای استان در مقابل بروز ریزگردها معصومه ابتکار به همراه جمعی از مسئولین بین المللی، کشوری و استانی در نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور شرکت کرد که در این نشست در رابطه با راهکارهای کم کردن این ضایعه طبیعی بحثو تبادل نظر شد.

در این جلسه رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه دولت موضوع ریزگردها را با جدیت پیگیری می‌کند، ابراز داشت: ریزگردها ماهیت فرابخشی دارد و دستگاه‌های مختلفی از جمله سازمان محیط زیست، سازمان هواشناسی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و … با آن درگیر هستند و در همین راستا تاکنون اقدامات خوبی در قالب قطعنامه‌های بین‌المللی انجام شده است.

به گفته معاون رئیس جمهور در مذاکرات دوجانبه با عراق هم کم کاری نشده و حتی در سفری که سال ۹۲ به بغداد و کربلا صورت گرفت مقرر شد با کاشت درخت و سایر اقدامات از وقوع ریزگردها جلوگیری شود که متاسفانه بحران‌هایی رخ داد و کار عملا به نتیجه نرسید.

داعش کانون اصلی وقوع ریزگردها را در تصرف دارد

ابتکار اظهار داشت: در عراق هشت میلیون هکتار و در داخل کشور ۲٫۸ میلیون هکتار کانون گرد و غبار داریم که متاسفانه بخش اعظم این کانون هادر کشور همسایه در تصرف گروهک تروریستی داعش می باشد.

وی خاطرنشان کرد: حتی در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به عراق هم موضوع ریزگردها یکی از مهمترین مباحثمطرح شده بود و علاوه بر این موارد مذاکراتی هم با سازمان محیط زیست عراق صورت گرفته است.

معاون رئییس جمهور از آمادگی عراق برای مقابله با کانون‌های ریزگردها خبر داد و تصریح کرد: مشکل آنجا است که بخشی از کانون‌های گرد و غبار در تصرف داعش و محل اصلی درگیری‌ها است و عراق قول داده هر موقع شرایط فراهم شود برای حل مشکل اقدام کند.

ابتکار افزود: علاوه بر اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی در داخل کشور هم تدابیری برای کاهش اثرات ریزگردها اندیشیده شده است که از مهم ترین آنها می توان به مقابله با کانون‌های گرد و غبار، ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای عایق کردن منازل و اماکن عمومی، نظام اطلاع رسانی و واکنش سریع، آزادسازی حق آبه تالاب‌ها، مستند سازی وقایع گرد و غبار، آمادگی وزارت بهداشت، جلوگیری از ایجاد کانون‌های داخلی و … اشاره کرد. معاون رئیس جمهور توسعه جنگل‌کاری و حفاظت و توسعه فضای سبز را از دیگر برنامه‌های دولت اعلام کرد و ادامه داد: برای این کار مقابله با آتش‌سوزی‌ها در دستور کار است.

ابتکار از کاهش ۴۰ درصدی مساحت آتش‌سوزی‌های کشور در سال گذشته با اقدامات انجام شده خبر داد و یادآوری کرد: سال گذشته ۱۸ مانور آمادگی در برابر آتش‌سوزی برگزار کردیم و امسال هم ۱۴ مانور را در نظر گرفتیم.

۱۸استان کشور عملا ریزگرد تنفس می کنند

به گفته این مسئول، خشکسالی، افزایش گرمای زمین، تغییر کاربری‌ها، سدسازی در کشورهای منطقه و خصوصا ترکیه و … از دلایل افزایش کانون‌های گرد و غبار است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور از وجود ۲٫۸ میلیون هکتار کانون بحران گردوغبار در داخل کشور هم خبر داد و تصریح کرد: ۱۸ استان کشور درگیر گرد و غبار هستند و قطعا به هیچ استانی بی توجهی نمی‌شود و ابعاد این بحران زیست محیطی آنقدر فراگیر است که استان‌های مرکزی و شرقی کشور را نیز درگیر می‌کند.