حفظ جمعیت روستایی درگرو ایجاد اشتغال در روستاها است این امر مستلزم توجه بیش از پیش به بخش کشاورزی و تخصیص اعتبارات بیشتر به این بخش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، ذوالفقاری در جلسه کارگروه زیستی بخش کشاورزی پدافند غیر عامل که با حضور مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری کردستان واعضای کارگروه برگزار شد اظهار کرد: حفظ جمعیت روستایی درگرو ایجاد اشتغال در روستاها است این امر مستلزم توجه بیش از پیش به بخش کشاورزی و تخصیص اعتبارات بیشتر به این بخش است.

وی افزود: جهاد کشاورزی استان کردستان با توجه به محدودیتهای اعتباری در موضوعات مختلف، پدافند غیر عامل را به عنوان یک اولویت در دستور کار دارد و  توجه به این موضوع می تواند از خطرات احتمالی به کشاورزی بکاهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با اولویت قراردادن موضوعات زیستی در راستای کاهش خطرات به بخش کشاورزی، آفاتی که امکان خطر به طور غیر عامل به باغات، مزارع، زنبورستانها و مراکز دام طیور و مرغداری ها را فراهم میکنند را از بین می برد.

وی با تاکید بر اینکه وجود بیماری در یک مرغداری یا آفات می تواند خسارت جبران ناپذیری وارد نماید افزود:اگر یک آفت یا بیماری به یک مرغداری هجوم ببرد 12 تا 13 میلیارد تومان خسارت به استان وارد می کند بر این اساس باید تلاش کنیم مزارع ما دچار آفت نشود .

ذوالفقاری یاداور شد: امروز در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری هیچ کشور خارجی نمی تواند تهدیدی برای کشور باشد، امااشتغال تهدید بزرگی است که باید در راستای افزایش درآمد سرانه نسبت به رفع تبعیض درآمد و توزیع عادلانه ثروت و امکانات در کشور به آن اهمیت بیشتری داده شود که کشاورزی می تواند تضمین اشتغال با هدف افزایش درآمد سرانه باشد. 

وی خاطر نشان کرد: پدافند غیر عامل در مناطق مرزی علاوه بر تضمین امنیت در راستای اشتغال نیز نقش با ارزشی در ایجاد اشتغال در مناطق مرزی شاهراه است همچنین امنیت در این مناطق  ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: با توجه به اهمیت حفظ منابع طبیعی سال گذشته اداره کل منابع طبیعی استان کردستان با مبارزه به موقع با کرم جوانه خوار بلوط  توانست جنگلهای استان کردستان را از تهدیدجدی این آفت نجات دهد. 

وی سهم استان کردستان از طرح بکارگیری 10 هزار نفر در وزارت جهاد کشاورزی را 260 نفر عنوان کرد و گفت :223 نفر از این تعداد افراد تحصیل کرده در مقاطع کارشناسی به بالاهستند و در سطح 30 مرکز دهستان در حال فعالیت می باشند. که می توان با آموزشهای لازم این افراد را به عنوان نگهبانان و سربازان  پدافندغیر عامل آماده خدمت نمود. 

ذوالفقاری تاکید کرد: این 223 نفر به عنوان کدخدای کشاورزی هرکدام 8 تا 15 روستا را مدیریت می کنند که با مشاهده کوچکترین خطر یا بروز آفات نسبت به رفع آن اقدام می نمایند. 

وی همچنین با اشاره به تغییرات اقلیمی که به عنوان زنگ خطر می تواند بخش کشاورزی را دستخوش تغییر قرار دهد افزود: مبارزه با زنگ زرد سال گذشته مزارع گندم استان را تهدید کرد که با مبارزه به موقع با این آفت از وارد آمدن خسارات کلان به مزارع گندم جلوگیری به عمل آمد .

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج