واحد تکثیر و پرورش اسب اصیل کرد با حضور استاندار کردستان، امروز در پنجمین روز از هفته جهادکشاورزی در روستای سراب قامیش سنندج افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری موج، واحد تکثیر و پرورش اسب اصیل کُرد با حضور استاندار کردستان، امروز در پنجمین روز از هفته جهادکشاورزی در روستای سراب قامیش سنندج افتتاح شد.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان  در مراسم افتتاح این پروژه که با حضور استاندار کردستان و فرماندار سنندج انجام شد، گفت: اسب کُرد و بُز مرغز دو نژاد حیوانی در استان هستند که سازمان جهادکشاورزی در راستای حفظ و نجات از انقراض آنها فعالیت می‌کند.

کریم ذوالفقاری افزود: علیرغم اینکه ردیف اعتباری ویژه‌ای برای اسب کردی نداریم اما تاکنون اقدامات خوبی در راستای حفظ این نژاد اصیل انجام داده‌ایم. 

وی به اقدامات انجام شده در راستای پرورش و حفظ و حراست اسب اصیل کُرد در استان اشاره و عنوان کرد: آمارگیری سالیانه از اسب‌های  موجود در استان، تهیه طرح تحقیقاتی تعیین ژنوتیپ اسب اصیل کرد و خون گیری از تعداد 605 سر از اسب‌های استان و استان‌های همجوار طی سه مرحله از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در راستای حفظ این نژاد بوده است. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان اعلام کرد: بر اساس آمارگیری سال 95، یک هزار و 189 راس اسب در استان کردستان وجود دارد. 

مجری طرح تکثیر و پرورش اسب اصیل کُرد هم اظهار کرد: این واحد، ظرفیت نگهداری 20 سر اسب را دارد که در حال حاضر 10 سر اسب در این واحد موجود است. 

بختیار صادق وزیری افزود: برای ایجاد این واحد 8 میلیارد ریال بدون استفاده از تسهیلات بانکی هزینه شده است که با احداث و راه اندازی این واحد برای چهار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج