رئیس کمیته بین‌المللی المپیک وعده داد که اگر اتهامات در خصوص خرید رأی برای کسب میزبانی المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ثابت شود، اقدامات و تحریم‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، پلیس فدرال برزیل به همراه بازرسان فرانسوی هفته گذشته خانه کارلوس نوزمان، عضو افتخاری کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) که رئیس کمیته ارائه پیشنهاد کاندیداتوری ریو برای بازی‌های المپیک 2016 و همچنین رئیس کمیته سازماندهی بازی‌های المپیک 2016 ریو بود را در فرایند تحقیق درباره اعطای میزبانی باز‌های المپیک 2016 ریو و پارالمپیک 2016 به برزیل مورد بازرسی و تفتیش قرار دادند.

وی مظنون به این است که در طرحی 1.5 میلیون دلاری در راستای ترغیب تغییر آرای اعضای کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) در جهت حمایت از برزیل برای میزبانی از بازی‌های المپیک 2016 شرکت داشته است.

توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در واکنش به این اتفاق گفت: IOC پس از مشاهده شواهد، اقدامات و تحریم‌های لازم را انجام خواهد داد. ما این موضوع را جدی می‌گیریم و به طور دقیق بررسی می‌کنیم. به دلایلی که عنوان کردم، ما از یک سال پیش به بازرس‌های فرانسوی پیوستیم تا تحقیقات کاملی صورت بگیرد.

نوزمان متهم است که ارتباط میان «آرتور سزار دِ منزس سوارس فیلهو»، یک تاجر سرشناس ملقب به «کینگ آرتور» را با «لامین دیاک»، رئیس پیشین اتحادیه بین‌المللی دوومیدانی برقرار کرده است. دیاک در سال 2009 که ریودوژانیرو به‌عنوان میزبان المپیک و پارالمپیک 2016 انتخاب شد، یکی از اعضای کمیته بین‌المللی المپیک بود.

گفته می‌شود از خانه نوزمان مبلغ 480 هزار رئال (118 هزار پوند، 155 هزار دلار) کشف شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج