کنفدراسیون دوومیدانی آسیا با اعلام جدول رده‌بندی دوومیدانی‌کاران، برترین‌های این قاره را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت فدراسیون دوومیدانی، بیست و دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی آسیا با شرکت 560 ورزشکار از 41 کشور قاره کهن در اودیشای هند برگزار شد. در پایان این مسابقات تیم هند با کسب 12 مدال طلا، 5 نقره و 12 نشان برنز قهرمان شد و تیم‌های چین (8 مدال طلا، 9 نقره و 4 نشان برنز) و قزاقستان (4 مدال طلا، 2 نقره و 2 نشان برنز) در رده بندی کلی مدال‌ها به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند. تیم ایران میز با کسب 4 مدال طلا و یک  نشان برنز در رده بندی آقایان به عنوان سومی دست یافت و در محاسبه جدول مدال‌های سایت کنفدراسیون آسیا در رده چهارم آسیا قرار گرفت و بهترین نتیجه تاریخ ایران در این رقابت‌ها را رقم زد.

پس از پایان این دوره از رقابت‌ها، کمیته فنی کنفدراسیون دوومیدانی آسیا با ارزیابی رکوردهای و همچنین مقایسه رکوردهای ثبت شده ورزشکاران آسیایی اقدام به انتشار جدول رنکینگ دوومیدانی‌کاران قاره کهن در سال 2017 کرد که در زیر با توجه به حضور دوومیدانی کاران کشورمان در این جدول به تحلیل آن پرداخته شده است.

در ماده 100 متر «بینگ تیان سو» از چین با رکورد 10.03 ثانیه در صدر جدول قرار دارد، «یوشی هیده» و «براون» از ژاپن در رده دوم و سوم هستند. ضمن اینکه دوندگان دیگری از کشورهای کره  جنوبی، چین، بحرین، قطر، ژاپن و چین تایپه عنوان‌های چهارم تا هشتم را از آن خود کرده اند. «سوا» از ژاپن آخرین دونده‌ای است که برابر اعلام این لیست در جدول برترین‌های آسیا بارکورد 10.22 ثانیه قرار دارد. حسن تفتیان با ثبت رکورد 10.25 ثانیه در بیست و دومین دوره رقابت های دو و میدانی قهرمانی آسیا به عنوان قهرمانی رسید.

در دوی 400 متر علی خدیور با ثبت رکورد 45:40 ثانیه در ارزروم ترکیه رکود ملی ایران را شکست و با رقابت با دوندگان آسیایی در هند با همین رکورد در جایگاه ششم آسیا قرار گرفت. "عبدالله هارون" از قطر نیز با رکورد 44.48 ثانیه برترین دونده 400 متر آسیاست.

در دوی 3 هزار متر با مانع حسین کیهانی پس از رکوردشکنی تاریخی در رقابت‌های قهرمانی جهان صعودی چشمگیر در رنکینگ داشت. او که با ثبت رکورد 8:33.76 دقیقه رکورد ملی ایران را پس از حدود 26 سال جابه‌جا کرد، در جدول رده بندی آسیا در جایگاه دوم ماده 3 هزار متر بامانع آسیا ایستاده است. «هیروناری تسوتاکی» از ژاپن با رکورد 8:29.05 دقیقه برترین دونده این ماده است.

در ماده پرش ارتفاع، کیوان قنبرزاده، قهرمان و رکورددار ایران است که با عبور از مانع 2.24 متری رقابت‌های جایزه بزرگ آسیا (جین هوا) توانسته در جایگاه دهم پرش ارتفاع آسیا بایستد. وی پیش از این نیز با رکود 2.26 متر در رنک برترین‌های آسیا قرار داشت. «موتاز عیسی برشیم» از قطر همچنان با رکورد 2.38 متر، بربام پرش ارتفاع آسیا ایستاده است.

در پرتاب وزنه، علی ثمری موفق شد با ثبت رکورد 19.80 متر به عنوان قهرمانی آسیا دست یابد. او با ثبت این رکورد پس از «تجیندر» از هند (2.40 متر) و «ایوان ایوانف» از قزاقستان (20.00 متر) موفق شد جایگاه سوم پرتاب وزنه آسیا را تصاحب کند.

در پرتاب دیسک، احسان حدادی با ثبت رکورد 64.54 متر در رقابت‌های قهرمانی آسیا (هند) صاحب عنوان برترین پرتابگر دیسک آسیا را در اختیار گرفت. محمد صمیمی دیگر پرتابگر کشورمان نیز با پرتابی به طول 59.80 متر در مسابقات قهرمانی آسیا (هند) جایگاه نهم را از آن خود کرده است.

در پرتاب چکش،  رضا مقدم با پرتابی به طول 73.50 متر در مسابقات دوومیدانی آغاز فصل شیراز (اردیبهشت 96) جایگاه پنجم برترین پرتابگران چکش آسیا را از آن خود کرده است. کاوه موسوی دیگر پرتابگر کشورمان است که با رکورد 69.75 متر، دوازدهمین پرتابگر رنک پرتاب چکش آسیاست. «دلشاد نظر اوف» از تاجیکستان نیز با رکورد 77.81 متر عنوان برترین پرتابگر چکش آسیا را از آن خود کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج