تیم ملی تکواندو ایران که از اواسط تیرماه تمرینات آماده سازی را در مرکز جهانی تکواندو برای حضور در نخستین مرحله از مسابقات گرندپری ۲۰۱۷ در شهر"مسکو" روسیه آغاز کرده است اکنون فرصتی اندک برای حضور در این رقابت‌ها در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، نخستین مرحله مسابقات جایزه بزرگ (گرندپری - G۴) در سال ۲۰۱۷ در حالی با حضور تکواندوکاران برتر جهان در چهار وزن المپیکی، از ۱۳ مردادماه به مدت ۳ روز در شهر "مسکو" روسیه برگزار می شود که کادرفنی تیم‌ملی تجربه کسب سهمیه با روش "رنکینگ سیستم" را پشت سر گذاشته و قطعا برای حضوری موفق برنامه‌ریزی مناسبی را در دستور کار خود قرار داده است.

صرف هزینه های زیاد، آسیب دیدگی در کنار فشارهای روحی مضاعف، انتظار کسب مدال در تمامی رویدادها، تعدد مسابقات و فرسودگی تکواندوکاران و اختصاص سهمیه به فرد که شرایط را خیلی سخت و حتی در زمانی غیر قابل پیش بینی می‌کند از معایب سیستم کسب سهمیه از طریق رنکینگ سیستم می‌باشد.

با تصمیم فدراسیون جهانی در سه مرحله ابتدایی این مسابقات ۳۱ تکواندوکار برتر رنکینگ المپیک و یک تکواندوکار از کشور میزبان جوازحضور در این رقابت‌ها را دارند. به نفرات اول، ۴۰ امتیاز در راه کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو و پنج هزار دلار جایزه نقدی اهدا می‌شود، نفر دوم ۲۴ امتیاز و ۳ هزار دلار و نفرات سوم هم ۱۴.۴ امتیاز و هزار دلار جایزه دریافت خواهند کرد.

کادر فنی تیم ملی برای نخستین دوره این مسابقات از سه ملی پوش جوان کشورمان در دو وزن المپیکی (۵۸- و ۶۸- کیلوگرم) استفاده می کند. آرمین هادی‌پور، محمد کاظمی و ابوالفضل یعقوبی سه نماینده ایران هستند که در این دوره از رقابت‌ها با هدایت مهدی بی باک به مصاف رقبایشان می‌روند.

از میان تکواندوکاران حاضر در ترکیب تیم آرمین و ابوالفضل تجربه حضور در این رویداد مهم را دارند و ابوالفضل مدال نقره و برنز این مسابقات را در سال ۲۰۱۵ به نام خود ثبت کرده است و تنها محمد کاظمی است که برای نخستین بار در این مسابقات شرکت می‌کند.

در این دوره از مسابقات ۱۱۱ تکواندوکار برتر دنیا از ۴۴ کشور جهان با یکدیگر به مبارزه می‌پردازند اما نکته حائز اهمیت در این دوره از مسابقات که نخستین ایستگاه در مسیر المپیک ۲۰۲۰ به شمار می رود این است که از ۱۶ هوگوپوش مدال آور بازی‌های المپیک ۲۰۱۶، تنها شش تکواندوکار در نخستین مرحله این رقابت‌ها حضور دارند و این نشان می‌دهد که کشورهای دیگر نیز به این نتیجه رسیده‌اند که حضور در تمامی مراحل گرندپری تا آنجا که باعث سقوط تکواندوکاران در رنکینگ نشود الزامی نیست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج